Szczecin Blog

 PKP IC rozważy przywrócenie ekspresów do Warszawy po modernizacjach

Jakub Madrjas, Rynek Kolejowy, 22.11.2017
Kategoria: Kolej
[dodane 22.11.2017, g. 11:00 przez –– Ferrix]
strona główna »
wyszukiwanie »
wydarzenia »
zgłoś informację »

Na forum
Dyskusja na temat tej informacji jeszcze się nie rozpoczęła. Możesz być pierwszym, który napisze do niej komentarz! Wejdź na forum.

Jak poinformował wiceminister Kazimierz Smoliński, PKP Intercity rozważy przywrócenie do kursowania 3 par pociągów kategorii EIC w relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa dopiero po zakończeniu modernizacji głównych linii kolejowych.

Trwa uciążliwa dla pasażerów modernizacja linii E20 na większości trasy pomiędzy Warszawą a Poznaniem. Rozpoczęły się też pierwsze prace przy linii E59 pomiędzy Poznaniem a Szczecinem, choć tu daleko jeszcze do wyboru wykonawców.

Szczecin Blog

Jak pisaliśmy niedawno, modernizacja E20 przyczynia się do pogorszenia oferty kolejowej w Bydgoszczy. Ale dotyczy to również innych miast. Jak informuje wiceminister Kazimierz Smoliński w odpowiedzi na interpelację posła Piotra Misiło, pociągi relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa zostały skierowane na trasę objazdową przez Inowrocław i Gniezno, co wydłużyło czas przejazdu i utrudniło konstrukcję rozkładu.

Poseł Misiło pytał bowiem, dlaczego od 15 października dojazd ze Szczecina do Warszawy pociągiem PKP Intercity nie jest możliwy przed godziną 10-tą, chyba że w pociągu nocnym. – Pierwsze połączenie to EIC „Chrobry”. Odjeżdża on z dworca Szczecin Główny o 4.00. Przyjeżdża na dworzec Warszawa Centralna o 10.25. Powoduje to duży problem z udziałem ludzi ze Szczecina w różnego rodzaju spotkaniach (naukowych, biznesowych). 10.00 to częsta godzina rozpoczęcia takich spotkań – podkreśla poseł.

Winna większa liczba postojów?

Misiło rozumie, że jedną z przyczyn takiej sytuacji jest modernizacja linii E20, ale wskazuje też, na "zadziwiająco dużą liczbę" stacji, na których zatrzymuje się EIC „Chrobry”. Oprócz Szczecina Dąbia, Stargardu, Krzyża, Poznania Głównego i Kutna są to również Choszczno, Poznań Wschód i Gniezno. – Pociągi o statusie EIC ze Szczecina do Warszawy nigdy nie zatrzymywały się tak często – podkreśla.

Co na to MIB? – Zatrzymywanie się pociągu EIC „Chrobry” na stosunkowo dużej liczbie stacji odpowiada okolicznym mieszkańcom – ucina Smoliński.

Rozważą powrót trzech par pociągów

Na pytanie, czy jest planowane w najbliższej przyszłości zorganizowanie połączenia, które umożliwi przyjazd ze Szczecina do Warszawy przed 10-tą, MIB odpowiada, że "przymiarka konstrukcji rozkładu jazdy wykazała, że aby umożliwić przyjazd ze Szczecina do Warszawy przed godziną 10:00, pociąg musiałby wyjeżdżać ze Szczecina w godzinach skrajnie niekorzystnych z punktu widzenia pasażerów i nie spełniałby roli dowozu do stolicy w godzinach porannych".

– Należy również podkreślić, że mieszkańcy Szczecina mają możliwość skorzystania z połączenia do Warszawy pociągiem EIC 8102/3 „Chrobry”, odjeżdżającym ze Szczecina Gł. o godz. 4:00, przyjeżdżającym do Warszawy Centralnej o godz.10:25. W kierunku przeciwnym pociąg EIC 1803/2 „Chrobry” odjeżdża z Warszawy Centralnej o godzinie 17:00 i przyjeżdża do Szczecina Gł. o godz. 23:23. Zaznaczyć należy także, że powyższe połączenie zostanie zachowane w zbliżonych godzinach także w rozkładzie jazdy edycji 2017/2018, który obowiązywać będzie od 10 grudnia 2017 r. – dodaje wiceminister Smoliński.

– Po zakończeniu modernizacji linii nr 3 na odcinku Warszawa – Poznań oraz linii 351 na odcinku Poznań – Szczecin Spółka PKP IC rozważy przywrócenie do kursowania trzech par pociągów kategorii EIC w relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa – podsumowuje wiceminister.

Czytaj także na stronie: Rynek Kolejowy »

źródło: Rynek Kolejowy
brak komentarzy | wersja do druku |

KOMIS wersja 6.3 | © 2001-2018 by KOMIS Team | grafika i skrypty: Marcin Stefanowicz
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady użytkowania...
Hosting strony zapewnia PROSCAPE - www.netlook.pl
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)