Szczecin Blog

 Czy modernizacja linii kolejowej Szczecin - Poznań została pogrzebana? Brakuje 700 mln zł

Andrzej Kraśnicki Jr., Gazeta Wyborcza, 05.11.2018
Kategoria: Artykuł
[dodane 05.11.2018, g. 16:07 przez –– Ferrix]
strona główna »
wyszukiwanie »
wydarzenia »
zgłoś informację »

Na forum
Dyskusja na temat tej informacji jeszcze się nie rozpoczęła. Możesz być pierwszym, który napisze do niej komentarz! Wejdź na forum.

Trzy kluczowe przetargi na modernizację linii kolejowej Szczecin - Poznań przyniosły szokujące rezultaty. PKP Polskie Linie Kolejowe od połowy października głowią się, co zrobić z ofertami, które o ponad 700 mln zł przekraczają zakładany budżet.

Modernizacja 197-kilometrowej linii między stacjami Szczecin Dąbie i Poznań Główny to jedna z największych inwestycji w infrastrukturę w tej części Polski. Teraz stoi jednak pod znakiem zapytania.

Trzy fatalne przetargi

Inwestycja składa się z wielu etapów i zadań. Część może zostać zrealizowana. W sierpniu PKP PLK podpisały wartą 292 mln zł umowę na przebudowę torów między Poznaniem a Rokietnicą oraz umowę na wartą 148 mln zł przebudowę urządzeń sterowania ruchem między Dąbiem a Słonicami.

Kiedy jednak otwarte zostały oferty w trzech kluczowych przetargach, modernizacja stanęła pod znakiem zapytania.

Pierwsze postępowanie dotyczy „Przebudowy układów torowych wraz z infrastrukturą towarzysząca na linii kolejowej E59 odcinek Słonice – Choszczno”.

PKP PLK zaplanowały na ten cel w budżecie 141,4 mln zł. W przetargu wystartowało sześć firm. Najtańsza oferta wyceniona została jednak na aż 241,6 mln zł. Złożyło ją konsorcjum firm Colas Rail Polska Gdańsk i Colas Francja. Dwie kolejne oferty oscylują wokół 250 i 270 mln zł, a trzy następne przekraczają już 300 mln zł. Najbardziej wycenił się Budimex, proponując wykonanie prac za 361 mln zł.

W drugim przetargu chodziło o przebudowę „układów torowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na odcinku Choszczno - Stargard”.

Przeczytaj całość na stronie: Gazeta Wyborcza »

źródło: Gazeta Wyborcza
brak komentarzy | wersja do druku |

KOMIS wersja 6.3 | © 2001-2018 by KOMIS Team | grafika i skrypty: Marcin Stefanowicz
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady użytkowania...
Hosting strony zapewnia PROSCAPE - www.netlook.pl
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)