Szczecin Blog

 Jest umowa na odcinek Stargard – Szczecin Dąbie. Krótki termin realizacji

Jakub Madrjas, Rynek Kolejowy, 05.07.2019
Kategoria: Artykuł
[dodane 05.07.2019, g. 20:47 przez –– wojtazz]
strona główna »
wyszukiwanie »
wydarzenia »
zgłoś informację »

Na forum
Dyskusja na temat tej informacji jeszcze się nie rozpoczęła. Możesz być pierwszym, który napisze do niej komentarz! Wejdź na forum.

Za prawie 600 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują odcinek między Stargardem a Szczecinem Dąbiem. Dziś (4 lipca) podpisano umowę z wykonawcą, konsorcjum Trakcji PRKiI.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały 4 lipca umowę wartą 588 mln zł netto na modernizację trasy między Stargardem a Szczecinem Dąbie. To kolejny projekt do realizacji na ważnej trasie z Wielkopolski na Pomorze Zachodnie. Pracami na tym odcinku zajmą się: Trakcja PRKiI SA (Lider), Schweerbau KG Bauunternehmen i SBM. Projekt dofinansowany będzie z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Trzeba go zakończyć i rozliczyć już na koniec 2020 roku.

Szczecin Blog

Szeroki zakres prac

Między Stargardem a Szczecinem Dąbie wymienionych zostanie 48 km torów i 64 km sieci trakcyjnej. Pociągi pasażerskie przyspieszą do prędkości 160 km/h. Zmodernizowane zostaną 4 przejazdy kolejowe, na których zwiększy się poziom bezpieczeństwa. Na trasie przebudowanych zostanie 6 mostów i wiaduktów. W ramach inwestycji zaplanowano bezpieczne przejścia dla zwierząt. Rozpoczęcie prac na odcinku Słonice – Szczecin Dąbie zaplanowano na początek III kwartału 2019 a ich zakończenie w IV kw. 2020 r. (jak podaje Trakcja PRKiI – termin kontraktowy upływa z końcem listopada 2020 roku).

Na odcinku Stargard – Szczecin Dąbie zmodernizowanych zostanie 11 peronów, między innymi w Stargardzie, Grzędzicach, Miedwiecku. Stacje i przystanki będą dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym tych z ograniczoną mobilnością. Pojawią się nowe wiaty, funkcjonalne oświetlenie, system informacji pasażerskiej. W Stargardzie, Reptowie, Szczecinie Zdunowie zostanie wybudowane przejście pod torami z pochylniami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Trakcja bierze Pomorze Zachodnie

Obecna przy podpisaniu umowy wiceminister Inwestycji i Rozwoju Małgorzata Zielińska podkreśliła dużą liczbę kontraktów Trakcji PRKiI na Pomorzu Zachodnim. Od lipca ubiegłego roku spółka realizuje dwa zadania w ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej warte pół miliarda złotych. Realizuje też odcinek E59 pomiędzy Poznaniem a Rokietnicą. Niedawno pozyskała finansowanie pomostowe.

– Inwestycja lepiej skomunikuje dwa województwa: Wielkopolskę i Pomorze Zachodnie. To niezwykle ważne dla zwiększania konkurencyjności ekonomicznej tych regionów. Zyskają nie tylko mieszkańcy, którzy wybierają kolej w codziennych podróżach, ale także przewoźnicy towarowi, którzy szybciej dowiozą ładunki do portów w Szczecinie i Świnoujściu – powiedział dzisiaj Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Realizujemy kolejne etapy modernizacji linii Poznań – Szczecin i dziś podpisujemy umowę na remont zachodniopomorskiego odcinka między Stargardem a Szczecinem Dąbie. Dwa tygodnie temu podpisaliśmy umowę na przebudowę odcinka Słonice - Choszczno. To projekt istotny dla dobrych połączeń regionalnych i międzyregionalnych. Po zakończeniu wszystkich prac przejazd najszybszych składów między Poznaniem a Szczecinem skróci się nawet o około 50 min, a podróżni zyskają wyższy komfort obsługi na kilkudziesięciu stacjach i przystankach – dodał Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Czytaj także na stronie: Rynek Kolejowy »

źródło: Rynek Kolejowy
brak komentarzy | wersja do druku |

KOMIS wersja 6.3 | © 2001-2019 by KOMIS Team | grafika i skrypty: Marcin Stefanowicz
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady użytkowania...
Hosting strony zapewnia PROSCAPE - www.netlook.pl
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)