Encyklopedia

EN95

dodane przez Mario; zmodyfikowane przez hubertdz

EN95 to nowoczesny elektryczny zespół trakcyjny wyprodukowany w 2004 roku przez bydgoską firmę PESA. Pojazd jest czteroczłonowy, dwukierunkowy, osadzony na pięciu dwuosiowych wózkach, z których dwa są napędowe, a trzy toczne. Dwa wózki napędowe znajdują się pod pierwszym i czwartym członem, zaś pozostaje trzy wózki toczne umiejscowiono są pod przegubem.

Elektryczna jednostka trakcyjna serii EN95 napędzana jest czterema silnikami o mocy 250 kW każdy. Silniki tej serii umieszczone są w skrajnych wózkach. Wagon tej serii posiada 8 pary drzwi odskokowo-przesuwnych po obu stronach i wyposażono go w przyciski do otwierania drzwi przez pasażerów. Przedział pasażerski jest w pełni klimatyzowany i monitorowany. Pojazd EN95 otrzymał pomarańczowe wyświetlacze wraz z systemem informacji pasażerskiej, a także nowe tapicerowane siedzenia, połówkowe pantografy. W przedziale pasażerskim, między członami usunięte zostały drzwi, dzięki czemu elektryczny pojazd zyskał przestrzenne wnętrze. Wagon przystosowany jest również dla osób poruszający się na wózkach inwalidzkich i dla osób podróżujących z rowerami. Pojazd ten nie posiada pokładowych toalet. Jednostka może pomieścić około 500 osób, z czego 150 na miejscach siedzących.

Eksploatacja

Jak dotąd bydgoska PESA wyprodukowała jeden taki pojazd dla WKD. Spotkać go można na trasie Warszawa Śródmieście - Milanówek / Grodzisk Mazowiecki Radońska.
na podstawie: Wikipedii oraz Pesy
opracował Mariusz Belko
współpraca Paweł Pieńkowski i Darek Krukowski