Encyklopedia

EN95

dodane przez Mario ; zmodyfikowane przez hubertdz

EN95 to nowoczesny elektryczny zespół trakcyjny wyprodukowany w 2004 roku przez bydgoską firmę PESA. Pojazd jest czteroczłonowy, dwukierunkowy, osadzony na pięciu dwuosiowych wózkach, z których dwa są napędowe, a trzy toczne. Dwa wózki napędowe znajdują się pod pierwszym i czwartym członem, zaś pozostaje trzy wózki toczne umiejscowiono są pod przegubem.

Elektryczna jednostka trakcyjna serii EN95 napędzana jest czterema silnikami o mocy 250 kW każdy. Silniki tej serii umieszczone są w skrajnych wózkach. Wagon tej serii posiada 8 pary drzwi odskokowo-przesuwnych po obu stronach i wyposażono go w przyciski do otwierania drzwi przez pasażerów. Przedział pasażerski jest w pełni klimatyzowany i monitorowany. Pojazd EN95 otrzymał pomarańczowe wyświetlacze wraz z systemem informacji pasażerskiej, a także nowe tapicerowane siedzenia, połówkowe pantografy. W przedziale pasażerskim, między członami usunięte zostały drzwi, dzięki czemu elektryczny pojazd zyskał przestrzenne wnętrze. Wagon przystosowany jest również dla osób poruszający się na wózkach inwalidzkich i dla osób podróżujących z rowerami. Pojazd ten nie posiada pokładowych toalet. Jednostka może pomieścić około 500 osób, z czego 150 na miejscach siedzących.

Eksploatacja

Jak dotąd bydgoska PESA wyprodukowała jeden taki pojazd dla WKD. Spotkać go można na trasie Warszawa Śródmieście - Milanówek / Grodzisk Mazowiecki Radońska.
na podstawie: Wikipedii oraz Pesy
opracował Mariusz Belko
współpraca Paweł Pieńkowski i Darek Krukowski
Producent:
PESA Bydgoszcz S.A.
Układ członów:
silnikowy+
doczepny+
doczepny+
silnikowy
Łączna długość:
60 m
Układ osi:
Bo'2'2'2'Bo'
Średnica kół:
840 mm
Masa całkowita:
135 000 kg
Sterowanie:
indywidualne
Prędkość maksymalna:
90 km/h
Silnik:
DKLBZ0910-04
Moc ciągła:
500 kW
Liczba miejsc siedzących:
150
Liczba miejsc stojących:
ok. 350
Lata produkcji:
2004