Encyklopedia

description System Ewidencjonowania Pracy Eksploatacyjnej

dodane 8.01.2009, godz. 23:17 przez (użytkownik usunięty); zmodyfikowane 8.01.2009, godz. 23:27 przez zdjęcie profilowe użytkownika Mareczek Mareczek

System SEPE pozwala na realizację rozkładu jazdy na liniach kolejowych zarządzanych przez PKP PLK S.A. wprowadzanych do systemu przez dyspozytorów liniowych na stanowiskach znajdujących się w ekspozyturach kierowania ruchem kolejowego.

Sporządza on również wykres rzeczywisty biegu pociągów, które mają w systemie założony szczegółowy rozkład jazdy (tj. kwalifikowanych pasażerskich i towarowych).

Zbieranie danych do systemu SEPE przez dyspozytorów, dokonywane jest przy pomocy dyżurnych ruchu (zapisy w dzienniku ruchu) oraz automatyczne pozyskiwanie do systemu danych dotyczących realizacji rozkładu jazdy z urządzeń przytorowych oraz z funkcjonujących na niektórych liniach informatycznych systemów sterowania ruchem kolejowym oraz odbiorników GPS.

Dzięki bieżącemu zbieraniu informacji przez dyspozytorów realizacji rozkładu jazdy pociągów i wykonanej pracy eksploatacyjnej, a także przyczyn opóźnień pociągów kwalifikowanych oraz wydarzeń zaistniałych na sieci linii kolejowych, można sporządzać statystyki i analizy z pracy eksploatacyjnej (liczba uruchomionych pociągów, punktualności kursowania pociągów, ilość przejechanych pociągo-kilometrów) i przyglądać się im pod różnym kątem: daty kursowania, przewoźnika, stacji, itp.
na podstawie wiedzy własnej
opracował Mariusz Wojas
Licencja Creative Commons
Ten artykuł encyklopedyczny jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Udostępnienie na licencji Creative Commons obejmuje treść artykułu i (o ile nie zaznaczono inaczej) nie dotyczy załączonych ilustracji.