Forum

Pociągiem ze Szczecina do Wałcza już za dwa lata...

Dobra wiadomość dla miłośników kolei, kolejarzy, a przede wszystkim mieszkańców miejscowości leżących przy linii nr 402 i 403. 28 lutego br. Uchwałą nr 170/2007 Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego na listę Indykatywnych Planów Inwestycyjnych (takich, które bezwarunkowo dostaną dofinansowanie z UE) wpisano modernizację linii kolejowych nr 402 na odcinku Kołobrzeg - Goleniów oraz nr 403 na odcinku Wałcz - Ulikowo.

Modernizacja linii nr 402 prowadzona będzie równolegle z budową łącznicy ze szlaku Goleniów - Mosty (Nowogard) do Portu Lotniczego pod Goleniowem, gszie powstanie też stacja czołowa przy terminalu lotniczym. Roboty zasadnicze rozpocząć się mają we wrześniu / październiku 2008, a zakończenie zadania planuje się na koniec 2010 roku. Jego wartość oszacowano na 11,5 mln euro. Oczekiwane efekty modernizacji to: - likwidacja ograniczeń prędkości; - prędkość max. na całej trasie 100 km/h; - skrócenie czasu jazdy pociągów na trasie Kołobrzeg - Szczecin o około 30 minut; - poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach z drogami kołowymi; - przeniesienie części potoków pasażerów z dróg na linię kolejową.

Modernizacja linii nr 403 będzie zapewne bardzo minimalistyczna, bo co można zrobić za 14 mln zł. ale obym się mylił. PKP PLK twierdzą, że wyremontują tor i obiekty inżynieryjne do stopnia umożliwiającego kursowanie pociągów obsługiwanych szynobusami, czy jednostkami spalinowymi do 100km/h na całej trasie. Chcą też poprawić stan niektórych peronów na przystankach i stacjach oraz widoczność na przejazdach. Poza tym, reaktywowana ma zostać stacja Tuczno, bo bez niej ciężko byłoby sobie wyobrazić prowadzenie ruchu co 2 godziny, a taki jest planowany w relacji Szczecin - Piła.

Pzdr, BJ

Pierwotnie
Ale takie rzeczy naprawdę można do newsroomu zgłaszać. Nic dziwnego, że na stronie głównej nic się nie dzieje... :|

wysłane przez Robert 5

Bodek napisał(a):

> > Modernizacja linii nr 402 prowadzona będzie równolegle z > budową łącznicy ze szlaku Goleniów - Mosty (Nowogard) do > Portu Lotniczego pod Goleniowem, gszie powstanie też stacja > czołowa przy terminalu lotniczym. > Roboty zasadnicze rozpocząć się mają we wrześniu / > październiku 2008, a zakończenie zadania planuje się na > koniec 2010 roku.

W studium uwarunkowań i kierunków rozwoju przestrzennego miasta i gminy Goleniów to opisywane odgałęzienie do lotniska jest ujęte i będzie naprawdę chwalebną rzeczą, jeśli uda się w najbliższych latach uruchomić połączenie kolejowe ze Szczecina na lotnisko w Goleniowie. Oby!