Forum

Encyklopedia - SM40/41

wysłane przez Bodek

W hali Lokomotywowni Gniezno od kilku lat stoi i czeka na łaskę dobrych ludzi lokomotywa SM40-10 (ex. MD Stargard, ex. MD Szczecin Wzg. Hetmańskie), która jeszcze jakieś 7 lat temu stała w charakterze pomnika na stacji Stargard Szczeciński, w miejscu dziś zajmowanym przez Pt47-14. W jakich okolicznościach trafiła na Wielkopolskę dokładnie nie wiem, ale wydaje mi się, iż miało to związek z likwidacją skansenu w Choszcznie i ewakuacją stamtąd i z terenu ówczesnej Pomorskiej DOKP całego (prawie) taboru zabytkowego. O ile dobrze kojarzę, wówczas swe miejsce w ogródku MD Szczecin P.C. stracił m.in. Ty51-183, a z Choszczna wyjechały, zachowane tam Ok1, Ty43, TKt48 oraz Oelki. Obecnie część z tego taboru można oglądać w Wolsztynie. Ganz stojący w Gnieźnie należy do PKP Cargo, a hala w której on stoi (dawno nieużywana i przeznaczona do sprzedaży) należy do PKP Nieruchomości. Istnieje więc obawa, że gdy znajdzie się nabywca, ewentualnie dzierżawca tego obiektu, cichaczem może on zniszczyć (pociąć) tę, jedną z dwóch ostatnich zachowanych lokomotyw serii SM40 (numer 01 zachowano w Chabówce). Jeśli nabywca się nie znajdzie, hala wraz z tym co w jej wnętrzu zapewne podzieli losy innych tego typu budowli (zobaczcie co złomiarze zrobili z MD Słupsk!!).

Lokomotywa jest obecnie niedostępna (teoretycznie) dla osób postronnych, a powinna byc ozdobą w którejś z zachodniopomorskich lokomotywowni lub pomnikiem na jakiejś stacji - np. Szczecin Główny.

Mam zatem gorący apel do osób mających jakiekolwiek możliwości o nagłośnienie tej sprawy. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby zainteresowanie tym tematem kierownictwa szopy w Porcie, a także związkowców - np. z Solidarności lub ze Związku Zawodowego Maszynistów, bo oni mają dużą siłę przebicia. Poza tym lubią spektakularne akcje, którymi mogliby się pochwalić na forum publicznym. A może szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej (nie pamiętam oficjalnej nazwy) dałoby się tym zainteresować - w końcu na tramwaju je reklamującym widnieje także rysunek parowozu :) W każdym razie zróbmy coś w tej sprawie, bo warto aby ten zabytek wrócił na swoje miejsce, czyli na Pomorze Zachodnie.
Encyklopedia - SM40/41 · 16 lat temu · Bodek