Forum

Ekipa drogowa i służby elektroenergetyczne czekają na...

zdjęcie
Ekipa drogowa i służby elektroenergetyczne czekają na przyjazd składu EDK1000 na wymianę pomostu hamulcowego
Tu warto wspomnieć o bardzo rzadkim typie rozjazdu krzyżowego typu Baesseler, czyli ze wspólną szyną wewnątrz czworoboku oraz z bardzo skomplikowanymi krzyżownicami. Takich rozjazdów w całym kraju zostało przypuszczalnie tylko kilka sztuk, więc ten na zdjęciu (nie jestem pewien czy w okolicy nie ma innych, ten po lewej na zdjęciu wydaje się być "typowym" angielskim rkpd) jest rarytasem na skalę całego Pomorza i warto byłoby się postarać o jego zachowanie, jako relikt minionych epok. Wiem, że z uwagi na mizerię panującą w PLK będzie to trudne, ale jeśli ktoś ma dojścia do szefostwa ISE lub IZ, warto by spróbował je wykorzystać dla zachowania, tych niewątpliwych zabytków!

Przejrzałem się jeszcze raz zdjęciu i teraz myślę, że ten rozjazd po lewej to także rkpd typu Baesseler. Więc mamy już takie 2 sztuki. To niemal cud, że na tak ruchliwej stacji takie zabytki jeszcze się uchowały!

Kolego ISDR jeśli masz możliwość zrób kilka zdjęć tych rozjazdów z bliska, bo warto je przedstawić szerszej publice!
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.
Bodek napisał(a):

> Takich rozjazdów w całym kraju zostało przypuszczalnie > tylko kilka sztuk, więc ten na zdjęciu (nie jestem pewien > czy w okolicy nie ma innych, ten po lewej na zdjęciu wydaje > się być "typowym" angielskim rkpd) jest rarytasem na > skalę całego Pomorza i warto byłoby się postarać o jego > zachowanie, jako relikt minionych epok.

Taki rozjazd jest także obok hali lokomotywowni SPC http://tiny.pl/l9g6
Marcel napisał(a):

> Taki rozjazd jest także obok hali lokomotywowni SPC > http://tiny.pl/l9g6

A tu go nawet lepiej widać ;-) http://fotokolej.mkm.szczecin.pl/big/2008/1202245786.jpg

-- Kriz8 na moderatora!

Pokemony atakują...
Marcel napisał(a):

> Taki rozjazd jest także obok hali lokomotywowni SPC > http://tiny.pl/l9g6

Wow! Tyle razy się tam kręciłem i go nie zauważyłem :) Wygląda na to, że Szczecin jest zagłębiem kolejowej infrastruktury zabytkowej :) Niemniej są to unikaty i warto pomyśleć o ich zachowaniu.
Bodek napisał(a):

> Wow! Tyle razy się tam kręciłem i go nie zauważyłem :) > Wygląda na to, że Szczecin jest zagłębiem kolejowej > infrastruktury zabytkowej :) > Niemniej są to unikaty i warto pomyśleć o ich zachowaniu.

Patrząc na tempo prac i fundusze jakie posiada PLK, oraz ważność tych miejsc (pod względem inwestycji-remontów), czuje że zbyt szybko one nie znikną ;)

-- "A mi się wydaje, że na kolei będzie normalnie gdy osoby zarządzające nie będą nosić imion takich jak Władysław, Stanisław, Czesław, Józef czy Halina" - (C) głos na puszczy

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids