Forum

Semafory z sześcioma "światłami"

wysłane przez pioko17 38

Kilka dni temu, gdy przejeżdżałem pociągiem przez stację Brzesko-Okocim ujrzałem semafory z sześcioma "światłami". Czy może mi któś wyjaśnić jakiego koloru jest to szóste "światło" i po co ono jest?

-- Nareszcie! Kuszetka w "Przemyślaninie" do Świnoujścia już od nowego rozkładu! ;)

wysłane przez MaK

pioko17 napisał(a):

> Kilka dni temu, gdy przejeżdżałem pociągiem przez stację > Brzesko-Okocim ujrzałem semafory z sześcioma > "światłami". Czy może mi któś wyjaśnić jakiego > koloru jest to szóste "światło" i po co ono jest?

Ciężko stwierdzić. Trzebaby było rozebrać głowice i zajrzeć do środka :> Ale tak na serio, możliwe, że jest to drugie światło zielone, do wyświetlenia sygnałyu przejściowego (dwa światła zielone - wolna droga ze zmniejszoną prędkością) Ręki uciąć sobie nie dam...

-- SW -> SL -> Rg -> Psychiatryk...

wysłane przez Sakorius

MaK napisał(a):

> Ale tak na serio, możliwe, że jest to drugie światło > zielone, do wyświetlenia sygnałyu przejściowego (dwa > światła zielone - wolna droga ze zmniejszoną prędkością) > Ręki uciąć sobie nie dam...

Marcinie, możesz sobie dać uciąć rękę bo masz rację ;) Owszem jest to druga komora światła zielonego. Układ komór na takim semaforze jest następujący (patrząc od góry): - pomarańczowe; - zielone; - pomarańczowe; - czerwone; - zielone; - białe; I faktycznie można było wyświetlić na nim sygnał "Wolna droga ze zmniejszoną szybkością. Następny semafor wskazuje sygnał zezwalający na jazdę" w postaci dwóch świateł zielonych;)

wysłane przez MaK

Sakorius napisał(a):

[ciach]

Zastanawiałem się jeszcze nad drugą komorą czerwoną. Ale z tego co pamiętam, to ona jest tylko (chyba) na Sbl-ce na warszawskich szlakach i przed tunelami.

-- SW -> SL -> Rg -> Psychiatryk...

wysłane przez Lukasy

MaK napisał(a):

> Zastanawiałem się jeszcze nad drugą komorą czerwoną. Ale z > tego co pamiętam, to ona jest tylko (chyba) na Sbl-ce na > warszawskich szlakach i przed tunelami.

Tylko na warszawskiej trasie średnicowej (szlak dalekobieżny Warszawa Wschodnia - Warszawa Centralna i szlak podmiejski Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia).

homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/
Sakorius napisał(a):

> I faktycznie można było wyświetlić na nim sygnał "Wolna > droga ze zmniejszoną szybkością. Następny semafor wskazuje > sygnał zezwalający na jazdę" w postaci dwóch świateł > zielonych;)

Czyli w przypadku tamtego semafora, (V szlakowa na odcinku Podłęze - Żurawica wynosi 120km/h) z jaką prędkością miałby jechać ten pociąg, co dostał dwa zielone?
pioko17 napisał(a):

> Czyli w przypadku tamtego semafora, (V szlakowa na odcinku > Podłęze - Żurawica wynosi 120km/h) z jaką prędkością miałby > jechać ten pociąg, co dostał dwa zielone?

100 km/h jak się nie mylę.

-- "A mi się wydaje, że na kolei będzie normalnie gdy osoby zarządzające nie będą nosić imion takich jak Władysław, Stanisław, Czesław, Józef czy Halina" - (C) głos na puszczy

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids
Mareczek napisał(a):

> 100 km/h jak się nie mylę.

A nie można było po prostu pokazać pomarańczowego z zielonym?
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.
pioko17 napisał(a):

> A nie można było po prostu pokazać pomarańczowego z zielonym?

To jest oznaczenie tymczasowe. Jak mówi załącznik 2 do instrukcji E1, "sygnały te mogą być stosowane przejściowo na liniach kolejowych wyposażonych już w te urządzenia, do czasu ich sukcesywnej wymiany bądź dostosowania do obrazów sygnałowych podanych w podstawowych przepisach E1". Czyli prawdopodobnie semafory, które widziałeś zastępują semafory kształtowe, które stosowało się przy m.in urządzeniach mechanicznych. Sygnały te będą wyświetlane do czasu, gdy zamontują przekaźniki lub dostosują urządzenia. Jak mówie źle niech mnie ktoś poprawi.

-- "Niech Bóg zlituje się nad mymi wrogami, bo ja tego nie zrobię" - gen. G.S. Patton