Forum

Tory przy Moście Pionierów

wysłane przez Bauer

W załączonym linku podsyłam lokalizację torów kolejowych położonych w pobliżu mostu Pionierów. Chciałbym się dowiedzieć, w jakim celu pojawiają się tam składy towarowe, bo obserwując to miejsce z okna autobusów, to nie ma tam nic prócz pola.

http://img502.imageshack.us/img502/4295/beztytuuow.png

Z góry dzięki za wszelkie informacje.

-- ZDiTM - Zbieranina Dziadów i Tępych Mułów

wysłane przez Kriz8

Bauer napisał(a):

>...w jakim celu pojawiają się tam składy > towarowe...

Wywóz popiołów z Elektrowni Szczecin (być może skądś jeszcze). Raz na jakiś czas pojawia tam się stonka ze składem talbotów i hopperów, które zazwyczaj są dobrze widoczne na bocznicy elektrowni przy zjeździe z Estakady Pomorskiej w stronę centrum.

-- Drogie dzieci, pora już dorosnąć.

Pokemony atakują...

wysłane przez zack1989 12

Wiadomo dlaczego nie został odbudowany most kolejowy, który był przedłużeniem tego toru? Co ciekawe jego fundamenty dalej widać, tak samo jak dalszy przebieg trasy.

"Jeżeli Twój tramwaj nie przyjeżdża upewnij się, że nie uciekł Ci przystanek"
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez Bauer

zack1989 napisał(a):

> Wiadomo dlaczego nie został odbudowany most kolejowy, który > był przedłużeniem tego toru? Co ciekawe jego fundamenty dalej > widać, tak samo jak dalszy przebieg trasy.

A to nie był most na linii idącej wzdłuż ulicy Hangarowej? Tej o której tu niedawno taka dyskusja się wywiązała?

-- ZDiTM - Zbieranina Dziadów i Tępych Mułów

wysłane przez zack1989 12

Bauer napisał(a):

> A to nie był most na linii idącej wzdłuż ulicy Hangarowej? Tej > o której tu niedawno taka dyskusja się wywiązała?

Tak, o ten most i tę trasę mi chodzi. Z tym, że nie zanotowałem tej dyskusji.

"Jeżeli Twój tramwaj nie przyjeżdża upewnij się, że nie uciekł Ci przystanek"

wysłane przez MaK

zack1989 napisał(a):

> Tak, o ten most i tę trasę mi chodzi. Z tym, że nie zanotowałem > tej dyskusji.

Most był przedłużeniem tych torów, do stacji Szczecin Lotnisko (Szczecin Zdroje Zachodnie?) a dalej rozwidlenie na Szczecin Dąbie i Szczecin Słoneczne. Most został wysadzony przez Ruskich gdy na koniec wojny wycofywali się z polski. Od jakiegoś czasu także sie interesuje ta linią, a w szczególności wyspą, którą można zosbaczyć z pionierów. Są nieścisłe informacje, że na tej wyspie uchowały się tory kolejowe oraz sygnalizacja stosowana za niemca. Ktoś kiedyś wspominał o tarczy ostrzegawczej. Ile w tym prawdy? Nie mam pojęcia.

Wiem, że można zorganizować przepływ na tą wyspę. Zacumować przy niej nie byłoby trudno. Może odkryli byśmy kawał nic niewartego złomu? :)

-- Miłośnik i pracownik... dwa pojęcia w konflikcie ze sobą...

wysłane przez marko 4

MaK napisał(a):

> Most był przedłużeniem tych torów, do stacji Szczecin Lotnisko > (Szczecin Zdroje Zachodnie?)

Do Szczecin Lotnisko, Zdroje Wschodnie ;-) były zdaje się trochę dalej chyba niedaleko obecnego nasypu. Z tego co można znaleźć na kolej.one.pl to Zdroje Wschodnie były posterunkiem odgałęźnym.

-- Ten trzeci i najgłupszy...

wysłane przez Sakorius

marko napisał(a):

> (...)Z tego co można znaleźć na > kolej.one.pl to Zdroje Wschodnie były posterunkiem odgałęźnym.

I to jest właśnie nieścisłość kolej.one.pl ;-) Szczecin Zdroje Wschodnie to był tylko przystanek osobowy, bez żadnego posterunku odgałęźnego, bo gdy istniała linia z Lotniska, to nie miało co się tam odgałęziać ;] Obecny tor z Dąbia do miejsca połączenia ze starą linią, został zbudowany pod koniec lat 70-tych, wówczas po uruchomieniu tego odcinka, zlikwidowano ostatecznie odcinki Dąbie - Lotnisko i Lornisko - Zdroje Wschodnie.

wysłane przez MaK

Sakorius napisał(a):

[ciach]

To nie był czasem przystanek przy obecnym autobusowym Lniana?

wysłane przez zack1989 12

MaK napisał(a):

> (...) Most został wysadzony przez Ruskich gdy na koniec > wojny wycofywali się z polski (...)

Ruscy, czy Niemcy? Jeszcze raz zapytam- czy są jakieś informacje dlaczego nie odbudowano tego mostu?

"Jeżeli Twój tramwaj nie przyjeżdża upewnij się, że nie uciekł Ci przystanek"

wysłane przez MaK

zack1989 napisał(a):

> Ruscy, czy Niemcy? > Jeszcze raz zapytam- czy są jakieś informacje dlaczego nie odbudowano > tego mostu?

Ruscy... Niemcy... jeden pies, wiele imion.

Dlaczego nie odbudowany? Pewnie się nie opłacało. Polacy jak przyszli na ziemie odzyskane, to po niemcu zniszczyli wiele z infrastruktury szczecińskiej. Idealnym przykładem są tutaj bunkry. Barszo szybko zasypywano i zamurowywano przejścia z jednych hangarów do drugich. Aeroklub szczeciński także. Przed wojną to było dobrze prosperujące lotnisko pasażerskie.

Pewnie tak samo było z tym mostem. Przebudowa sieci kolejowej objeła cały Szczecin. Port Centralny w cale nie pełnił za Niemca funkcji rozrządowej. Główny rozrząd podobno wykonywany był w Dąbiu. Na stacji w Zdunowie składy towarowe przygotowywane były do rozrządu na SDA.

A jeszcze większą ciekawostką jest to, że obecna stacja Szczecin Główny, nie miała być docelowo tą najważniejszą w Szczecinie.

Te wszystkie zmiany i pomysły nie dały rady sprostać odbudowie mostu nad Regalicą. Tak na marginesie, czy polaczki w ogóle wybudowali jakiś most kolejowy na naszych ziemiach? Wszystko to chyba pamięta jeszcze dziadka Hitlera.

-- Miłośnik i pracownik... dwa pojęcia w konflikcie ze sobą...

wysłane przez zack1989 12

MaK napisał(a):

>(...) Tak na marginesie, czy polaczki w ogóle wybudowali > jakiś most kolejowy na naszych ziemiach? Wszystko to chyba pamięta > jeszcze dziadka Hitlera.

Z tego co kojarzę, to mosty kolejowe nad Odrą i Regalicą, za Wstowem, były budowane przez Wojsko Polskie jako tymczasowa prowizorka, razem z Autostradą Poznańską, ale nie jestem pewien. Poza tym, kilka wiaduktów przychodzi mi na myśl, ale nie wiem, czy nie zostały czasami odremontowane, żeby wyglądały jak nowo wybudowane (np na Południowej). Szkoda, że tego mostu kolejowego nie odbudowali. Co 2 mosty to nie jeden, zwłaszcza, że na tym co pozostał, ruch jest, delikatnie mówiąc, nasilony. A tak na marginesie- skoro stacja Szczecin Główny nie miała pełnić roli tej najważniejszej, to która miała? Albo gdzie miała być umiejscowiona? (o ile zachowały się takie informacje).

"Jeżeli Twój tramwaj nie przyjeżdża upewnij się, że nie uciekł Ci przystanek"

wysłane przez Bauer

zack1989 napisał(a):

> mosty kolejowe

Wtrącę taki mały bajer do tej dyskusji: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Mosty_nad_Regaliczka.jpg

Pomyślał by kto, że takie cuda mieliśmy przed wojną w mieście ;]

-- ZDiTM - Zbieranina Dziadów i Tępych Mułów

wysłane przez Mareczek 5

Bauer napisał(a):

> Pomyślał by kto, że takie cuda mieliśmy przed wojną w mieście ;]

No ba, jak ktoś chce się pobawić to zapraszam na zdjęcia sateliterne na Zumi, bardzo dobrze widać przyczułki po jednym z mostów.

-- Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

wysłane przez Bauer

Mareczek napisał(a):

> No ba, jak ktoś chce się pobawić to zapraszam na zdjęcia > sateliterne na Zumi, bardzo dobrze widać przyczułki po jednym z > mostów.

A widać? Bo teraz to one zasypane są, w wyniku czego Jezioro Portowe powstało ;)

-- ZDiTM - Zbieranina Dziadów i Tępych Mułów

wysłane przez Bauer

Ja tam nic nie mogę znaleźć, daj screena jakiegoś ;) W ogóle to jestem pełen podziwu, że tak się udało zmienić krajobraz tego rejonu. Zasypać taki duży ciek wodny, i utworzyć obok pokaźne jezioro.

-- ZDiTM - Zbieranina Dziadów i Tępych Mułów

wysłane przez Mareczek 5

Bauer napisał(a):

> Ja tam nic nie mogę znaleźć, daj screena jakiegoś ;)

http://img509.imageshack.us/img509/1363/49685806.jpg

Oczywiście pozostałości wypatrzył Mariusz.

-- Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

wysłane przez Mareczek 5

Bauer napisał(a):

> A widać? Bo teraz to one zasypane są, w wyniku czego Jezioro Portowe > powstało ;)

Jezioro Portowe jest z boku. Zasypany został jedynie rów (kanał?) nad którym znajdowały się mosty. Reszta rowu istnieje między SPC a ul. Gdańską obok Basenu Górniczego.

-- Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

wysłane przez Bauer

Mareczek napisał(a):

> Jezioro Portowe jest z boku. Zasypany został jedynie rów (kanał?)

Ale Jeziora Portowego nie było kiedyś :) Tak mi się zdaje :P

edit/ Dawny obszar Jeziora był obszarem wyrobiskowym. Gdy zasypano kanał o którym dyskutujemy, to wody Regaliczki zalały owy obszar i tak powstało Jezioro :)
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez MaK

zack1989 napisał(a):

> A tak na marginesie- skoro stacja Szczecin Główny nie miała pełnić > roli tej najważniejszej, to która miała? Albo gdzie miała być > umiejscowiona? (o ile zachowały się takie informacje).

Nie kojarze do końca. Ale napewno, Niebuszewo to też nie było to. Z tego co kojarzę, to chyba Turzyn, lub miała powstac jakaś duża stacja między SWH a Turzynem. Jeżeli coś kręce, niech ktoś poprawi. :)

-- Miłośnik i pracownik... dwa pojęcia w konflikcie ze sobą...

wysłane przez Mareczek 5

MaK napisał(a):

> Nie kojarze do końca. Ale napewno, Niebuszewo to też nie było to. Z > tego co kojarzę, to chyba Turzyn, lub miała powstac jakaś duża > stacja między SWH a Turzynem. Jeżeli coś kręce, niech ktoś > poprawi. :)

Dokładnie, stacja podziemna między parkiem Pomorzańskim a Szczecinem Turzynem. Marcel na p.m.k. napisał:

"Plany wyglądały tak: http://img169.imageshack.us/img169/2650/szczecinxa0.jpg Nowy dworzec główny pozwoliłem sobie poprawić na czerwono. W owej literaturze którą czytałem jest też opis, że wykonano część prac ziemnych co jest widoczne gdy wjeżdżamy na SG od strony Wstowa/Pomorzan. Niestety nie pamiętam nazwy literatury."

-- Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

wysłane przez Kriz8

zack1989 napisał(a):

>... czy są jakieś informacje dlaczego nie odbudowano tego mostu?

Po wojnie w poprzek dawnej trasy wybudowano nowe grupy torów (rejon SpA3-SpA4), które służyły głównie wahadłom węglowym kierowanym na nabrzeża Basenu Górniczego. Ruch pociągów z Dąbia do Portu przejęła nowa łącznica Regalica - SpA. Początkowo jednotorowa, około 1965 roku wzbogacona o drugi tor.

-- Drogie dzieci, pora już dorosnąć.

Pokemony atakują...