Forum

Za rok pociągiem na lotnisko? Taka wygoda tylko u nas

Są już rozjazdy od głównej linii kolejowej Szczecin - Kołobrzeg. Trzeba zbudować jeszcze ponad 4 km torów. Możliwe, że w grudniu przyszłego roku do Portu Lotniczego Szczecin - Goleniów dojedziemy pociągiem. Tak dobrze nie mają pasażerowie żadnego lotniska w Polsce.
Jakiego czasu przejazdu do lotniska z dworca Szczecin Główny można się spodziewać. Tak orientacyjnie, w obecnych warunkach? Tory na tej trasie w całości są w dobrym standardzie, czy gdzieś coś będzie jeszcze wymagać modernizacji i pociąg będzie musiał zwolnić?

Ciekawa sprawa i bardzo trafiona inwestycja wg mnie. Co prawda nie znam jej uwarunkowań itd. ale wydaje mi się, że decyzja o budowie tej łącznicy jest bardzo dobra :).

Zastanawiam się czy ta linia na lotnisko nie mogła być jakimś pierwszym fragmentem docelowej SKM'ki i posiadać jakieś specjalnej taryfy. Z czasem pociąg mógłby też docierać coraz bardziej w głąb Szczecina a docelowo do Polic - wraz z "odświeżaniem" i remontem etapowym zaniedbanej trasy. Co o tym myślicie?
leks napisał(a):

> Zastanawiam się czy ta linia na lotnisko nie mogła być > jakimś pierwszym fragmentem docelowej SKM'ki i posiadać > jakieś specjalnej taryfy. Z czasem pociąg mógłby też > docierać coraz bardziej w głąb Szczecina a docelowo do > Polic - wraz z "odświeżaniem" i remontem etapowym > zaniedbanej trasy. > Co o tym myślicie?

Pomysł dobry, jeżeli udało się dogadać z sieciówkami ZDiTM-u na trasie Gumieńce - Główny to czemu mamy się nie dogadać tutaj? Z tego co pamiętam, pesy mają kasowniki u siebie.

Natomiast co do rozkładu pociągu do lotniska to uważam, że warto może by było dogadać się z stroną niemiecką i może przedłużyć cześć pociągów z AngerMunde lub Lubecki do portu lotniczego. Biorąc pod uwagę, że ostatnio powiększyła się lista połączeń z Goleniowa pomysł - przynajmniej mi - wydaje się być trafiony.
Bukowy napisał(a):

> Natomiast co do rozkładu pociągu do lotniska to uważam, że > warto może by było dogadać się z stroną niemiecką i może > przedłużyć cześć pociągów z AngerMunde lub Lubecki do > portu lotniczego. Biorąc pod uwagę, że ostatnio > powiększyła się lista połączeń z Goleniowa pomysł - > przynajmniej mi - wydaje się być trafiony.

Błagam Ciebie, 3.06.2012 Niemcy otworzą olbrzymie lotnisko BBI, więc coś mi się nie widzi, że ktokolwiek z Angermünde (do Berlina 47 minut, do Szczecina Głównego ok. 55 minut, do BBI powstaje oczywiście linia kolejowa z podziemnym dworcem na lotnisku) czy Lubeki - ca. 40 minut koleją do olbrzymiego lotniska w Hamburgu z lotami w każdy zakątek świata vs. 4 godziny 41 minut do Szczecina Głównego + dojazd do naszego lotniska (a raczej "lądowiska dla awionetek" w porównaniu do BBI czy Hamburga).

-- Co się porobiło z tą krainą złą?

"Myślenie nic nie kosztuje. Płaci się za bezmyślność"
leks napisał(a):

> Jakiego czasu przejazdu do lotniska z dworca Szczecin > Główny można się spodziewać. Tak orientacyjnie, w > obecnych warunkach? Tory na tej trasie w całości są w > dobrym standardzie, czy gdzieś coś będzie jeszcze wymagać > modernizacji i pociąg będzie musiał zwolnić?

W sumie wszystko porobione, trasa przez Wstowo na 100-120, przez Port 110 (pomijam most na Odrze). Czasowo do Goleniowa ok. 35 minut + ~10 do lotniska.

-- Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids
Mareczek napisał(a):

> W sumie wszystko porobione, trasa przez Wstowo na 100-120, > przez Port 110 (pomijam most na Odrze). Czasowo do Goleniowa > ok. 35 minut + ~10 do lotniska.

Kliniska: ograniczenie do 70 km/h, remont (wg ludzi z PLK) - w następnym roku.

-- Co się porobiło z tą krainą złą?

"Myślenie nic nie kosztuje. Płaci się za bezmyślność"

wysłane przez Robert 5

Zbudowane już rozjazdy umożliwią dojazd do lotniska zarówno pociągom jadącym od strony Goleniowa, jak i tym od Szczecina.

A czy to aby nie jest ten sam kierunek? :> Będzie tam też łącznica na Kołobrzeg, czy tylko wjazd od strony Goleniowa?

wysłane przez margor

Robert napisał(a):

> Będzie tam też łącznica na Kołobrzeg, czy tylko wjazd od > strony Goleniowa?

Tak, będzie, tory złączą się w trójkąt. Przy peronie końcowym maszynista będzie musiał zmienić czoło pociągu. Jak w Mielnie.

Czy wiecie może, czy projekt przewiduje dodatkowy tor mijankowy przy peronie do (teoretycznego) oblotu składu wagonowego przez lokomotywę?

wysłane przez Mareczek 1

margor napisał(a):

> Czy wiecie może, czy projekt przewiduje dodatkowy tor > mijankowy przy peronie do (teoretycznego) oblotu składu > wagonowego przez lokomotywę?

Nie.

-- Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

wysłane przez mike_1994

"- Oczywiście, nie będzie tak, że każdy pociąg dojedzie do nas na 10 min przed odlotem samolotu. Tak nie ma nigdzie na świecie. Trudno jest dokładne skorelować rozkłady lotów i pociągów, ale będzie to na pewno ułatwienie dla pasażerów, którzy dojadą do nas np. na godzinę przed wylotem - mówi Dziadosz."

Pomijając sam pomysł; 1. Gdyby pociąg miał przyjeżdżać 10 minut przed odlotem samolotu, to nikt by z niego nie korzystał, odprawa kończy się najczęściej 40 minut przed odlotem, a jeszcze trzeba wszystkich obsłużyć. 2. Akurat Goleniów nie jest tak ogromnym lotniskiem, żeby nie dało się pod każdy przylot/odlot dobrać pociągu. Zależy jeszcze ile marszałek chce dać na to kasy, bo uważam, że dałoby się ułożyć sensowny dla pasażerów "lotniskowych" rozkład.