Forum

Śmiertelne zderzenie pociągu osobowego z samochodem...

Dzisiaj około godziny 14:15 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym, na ulicy Szosa Świdwińska doszło do zderzenia pociągu REGIO relacji Szczecin Główny - Słupsk (pociąg nr 88122) z samochodem osobowym marki Isuzu. W wyniku wypadku na miejscu zginęły dwie osoby. Ruch kolejowy na odcinku Łobez - Worowo jest wstrzymany (planowane przywrócenie ruchu około godziny 19:00), została uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Policja ustala przyczyny wypadku.
Tak czytam tytuł artykułu i nie wiem, czy to było śmiertelne dla pociągu, czy dla samochodu ;)

homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/
Lukasy napisał(a):

> Tak czytam tytuł artykułu i nie wiem, czy to było > śmiertelne dla pociągu, czy dla samochodu ;)

Wiesz co, akurat wiem, kto zginął w tym wypadku i jakoś mi nie jest do śmiechu. Poza tym, śmiertelność dotyczy tylko istot żywych, a nie przedmiotów, więc tytuł artykułu jest sam w sobie poprawny i wynika z niego to, że wypadek (zderzenie dwóch pojazdów) przyniósł dla kogoś śmierć. Poczytaj sobie znaczenie słowa "śmiertelny" w SJP.

-- 2008 & 1410

2008, 1410, 2876, 1571
Śmierć człowieka prawie zawsze jest tragedią i prawie zawsze rodzi czyjś żal, ale nie znaczy to, że nie można zwrócić uwagi na coś, co moim zdaniem jest pomyłką. Można było napisać "Zderzenie pociągu z samochodem, dwie osoby nie żyją.". Dla mnie personifikacja poszła za daleko i efekt jest... niezbyt udany.

-- homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/

homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/
Lukasy napisał(a):

> Śmierć człowieka prawie zawsze jest tragedią i prawie zawsze > rodzi czyjś żal, ale nie znaczy to, że nie można zwrócić > uwagi na coś, co moim zdaniem jest pomyłką. Można było > napisać "Zderzenie pociągu z samochodem, dwie osoby nie > żyją.". Dla mnie personifikacja poszła za daleko i efekt > jest... niezbyt udany.

Ok, można było. Ale zapytam, po co? Życia tym nikomu się nie wróci, a jeśli chodzi o zdarzenie, w którym życie straciło dwoje ludzi, to nie myślę, aby większość zwracała uwagę na jakiekolwiek środki stylistyczne użyte w tytule, czy w jakimkolwiek fragmencie tekstu. Owszem, zawsze znajdzie się grono tzw. "hejterów", którzy zawsze i wszędzie muszą dodać swoje przysłowiowe "3 grosze", przywykłem do tego, i w internecie jest to czymś normalnym. Ale w tym przypadku przekracza to moim zdaniem granice dobrego smaku.

-- Kolejowy licznik kilometrów 2013 : 3525 km

www.zkmk.org
sulzer napisał(a):

> Ok, można było. Ale zapytam, po co?

Po to, że mnie to zwyczajnie razi, zresztą nie tylko mnie. Językiem urzędowym w Polsce jest polski, a nie polskawy.

> Owszem, zawsze znajdzie się grono tzw. "hejterów", którzy > zawsze i wszędzie muszą dodać swoje przysłowiowe "3 grosze", > przywykłem do tego, i w internecie jest to czymś normalnym. > Ale w tym przypadku przekracza to moim zdaniem granice dobrego > smaku.

Oczywiście, zabrania się zwracania uwagi, bo ktoś zginął. Innym razem zabroni się zwracania uwagi, bo wiadomość będzie dla odmiany świetna i burzenie sielanki również będzie odebrane jako atak. Najprościej określić kogoś "hejterem" (jaki jest polski odpowiednik tego słowa?) i sprawa załatwiona. Winszuję podejścia i życzę kolejnych sukcesów na straży normalności w sieci.

-- homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/

homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/
Lukasy napisał(a):

> Najprościej określić kogoś "hejterem" (jaki jest polski > odpowiednik tego słowa?)

Krytyk :>

"Bo nie ma. NIE MA. N I E M A ! Zrozumiał? NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA!" (c) Mareczek
Lukasy napisał(a):

> Po to, że mnie to zwyczajnie razi, zresztą nie tylko mnie. > Językiem urzędowym w Polsce jest polski, a nie polskawy.

Nie chciałem się odzywać, bo za to właśnie ostatnio jestem notorycznie krytykowany. Ale mnie uczono, że poprawność językowa przede wszystkim. Zresztą - w Regulaminie forum też taki zapis jest. A że jest fikcją, to już inna sprawa. W każdym razie masz moje poparcie.

-- Przełożony ma ZAWSZE rację, niestety...

Przełożony ma ZAWSZE rację, niestety...
Dzięki! Ale sam widzisz, jak się skończyła próba przekucia regulaminu w czyn - zostałem niejakim "hejterem" ;)

homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/
Lukasy napisał(a):

> Dzięki! Ale sam widzisz, jak się skończyła próba przekucia > regulaminu w czyn - zostałem niejakim "hejterem" ;)

Skoro wyższa instancja nie zareagowała to poniekąd się zgadza z Tobą i w pełni popiera Twoje działania przekuwania regulaminu w czyn :P

-- "Bo nie ma. NIE MA. N I E M A ! Zrozumiał? NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA!" (c) Mareczek

"Bo nie ma. NIE MA. N I E M A ! Zrozumiał? NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA!" (c) Mareczek

wysłane przez Bodek

W zasadzie tak też można było opisać to co działo się w sobotę na linii Gdańsk - Stargard Szczeciński. Jakby było mało ofiar z wcześniej opisanego zdarzenia (w którym brał udział ED72-017), to wieczorem - a dokładniej o 21.05 na szlaku Nosówko - Białogard poza oficjalnymi przejazdami i przejściami poc. TLK 58103 "Gryf" relacji Olsztyn - Szczecin prowadzony przez EP07-1069 śmiertelnie potrącił niezidentyfikowaną osobę. W efekcie ruch pociągów na tym odcinku wstrzymany było do 23:55, co spowodowało kilkugodzinne opóźnienia szeregu pociągów - m.in. 89128 i 78421.