Forum

Odpowiedzialność przewoźnika za niedokończony kurs

Mam problem i możliwe, że ktoś z Was będzie mógł mi podsunąć jakieś informacje, jak to wszystko ugryźć. Mianowicie w piątek, 15.08.2014, wybraliśmy się pociągiem do Berlina. 5 osób, BBT za 29 euro. Wracaliśmy szynobusem VT628 relacji Angermuende - Szczecin Główny (RB 5818, start 21:32, przyjazd 22:29). Niestety tuż przed granicą (odcinek Tantow - Szczecin Gumieńce) na przejeździe kolejowym doszło do zderzenia z samochodem osobowym na niemieckich "blachach". Pomijam indolencję służb ratunkowych (stali przez godzinę przy wbitym pod pociąg samochodzie, gadając, śmiejąc się, normalnie taka imprezka, zabrakło tylko panienek) oraz "opiekę" nad pasażerami - sprawdzili, czy nic nikomu się nie stało, dali 2 litry wody na 170 pasażerów. Po godzinie dostaliśmy informację, że DB poszukuje transportu zastępczego, po kolejnej godzinie, że podstawią nam jeden autokar (na 170 pasażerów), który dotrze w ciągu 90 minut (3,5 godziny po zdarzeniu). Ludzie się wściekli i zaczęli zamawiać taksówki ze Szczecina, bo zanim ten autokar dowiózłby wszystkich do celu, to zrobiłaby się 5-6 nad ranem. Ciężko winić przewoźnika za wypadek. No ale nikt z nas nie miał zamiaru "kiblować" do rana w przegrzanym pociągu. Wróciliśmy koło 1:30 taksówką. Przejazd kosztował nas 125 zł, nie wspominając o innych kosztach typu nocleg, organizacja dalszej podróży (znajomi mieli umówionego i opłaconego busa do Goleniowa, trzeba było go odwołać, przenocować ich i szukać transportu na sobotę).

Wiem, że istnieje przepis, który pozwala mi domagać się zwrotu 50% wartości biletu, no ale nie pokryje to poniesionych kosztów w całości. Rozważamy możliwość "intensywnych negocjacji" z ubezpieczycielem samochodu osobowego. Ale na chwilę obecną nie wszystkie okoliczności wypadku są jasne. Mówi się o tym, że pojazd stał wygaszony na przejeździe, pod uwagę brano kradzież i porzucenie pojazdu w celu zatarcia śladów lub samobójstwo.

Dostałem numer do przewoźnika, jestem w kontakcie z niemiecką policją, czy jest jeszcze coś, co można w tej sprawie zrobić?

-- Sulcus tendinis musculi flexoris hallucis longi

Sulcus tendinis musculi flexoris hallucis longi
Odpowiedzialność przewoźnika za niedokończony kurs · 9 lat temu · paki
Foto · 9 lat temu · paki