Forum

Cud nad Odrą? Zamknięty most wypromuje kolej

Remontowi Mostu Długiego w Szczecinie możemy zawdzięczać przyspieszenie prac nad projektem kolei, która połączy oba brzegi miasta. Na modernizację czeka również poniemiecka obwodnica śródmiejska, obecnie zarastająca, która prowadzi przez środek Szczecina w kierunku Polic i Trzebieży. Być może doczeka podobnej, korzystnej dla transportu szynowego, „katastrofy komunikacyjnej”.

wysłane przez Maestro

Jechałem! :) Skusiłem się dzisiaj na podróż pociągiem z Głównego do Podjuch i powiem, że jest to rewelacja. 9 minut - tyle trwała podróż pociągiem.

Wiadomo tory do Gryfina są utrzymane w dużo lepszym stanie niż te prowadzące do Polic lub na Turzyn, ale jest to gra warta świeczki. Zdecydowanie powinniśmy iść w tym kierunku.
Ja od dłuższego czasu w miarę możliwości staram się jeździć koleją ze Szczecina Dąbia do Szczecina Głównego. Kupuję wówczas bilet studencki za 1,76 zł i jadę w 15 minut do centrum. Tam przejdę się drugie tyle pieszo i jestem w pracy. Poza tym po ostatniej wizycie w Trójmieście uważam, że taka SKM-ka w Szczecinie mogłaby wiele pomóc.

Jadąc podwójnym składem EN57 już w Gdyni Chyloni SKM wiozło w jednej jednostce 100-150 osób. Warto dodać, że na pięciu kolejnych stacjach (Leszczynki, Grabówek, Stocznia, Główna i Wzgórze Św. Maksymiliana) dosiadło się coś koło 40 pasażerów. Dlatego też uważam, że u nas taka linia mogłaby sporo zdziałać. Tym bardziej, że nasze tory w centrum nie mają złego ulokowania. Łatwo jest dojechać z każdego punktu miasta, byleby tylko siatka była dostosowana bardziej pod SKM, jako kręgosłup transportu miejskiego.

-- SST - Są Stare Tramwaje ;)

MPK Olsztyn - zbieranie pasażerów przy kabinie to nasza pasja
Tatra108 napisał(a):

> Jadąc podwójnym składem EN57 [..].

Jest coś takiego jak podwójny skład? Pierwsze słyszę.
lukaszenko napisał(a):

> Jest coś takiego jak podwójny skład? Pierwsze słyszę.

Hah, masz mnie. :P Miałem na myśli podwójną jednostkę. Idąc dalej moim tokiem myślenia na jednostki złożone z kilku członów (np. EN57, ED72, SA136 itp.) mówię skład.

-- SST - Są Stare Tramwaje ;)

MPK Olsztyn - zbieranie pasażerów przy kabinie to nasza pasja
lukaszenko napisał(a):

> Jest coś takiego jak podwójny skład? Pierwsze słyszę.

Jest. Niejednokrotnie wracałem z pracy z Gryfina lub Kamienia Pomorskiego dwuskładem EN-57. Chyba że chodzi o składnię zdania, to nie ma tematu.

-- Possibly I have seen too much, Hangar 18, I know too much...

Possibly I have seen too much, Hangar 18, I know too much...
Tatra108 napisał(a):

> Ja od dłuższego czasu w miarę możliwości staram się > jeździć koleją ze Szczecina Dąbia do Szczecina Głównego. > Kupuję wówczas bilet studencki za 1,76 zł i jadę w 15 minut > do centrum. Tam przejdę się drugie tyle pieszo i jestem w > pracy. Poza tym po ostatniej wizycie w Trójmieście uważam, > że taka SKM-ka w Szczecinie mogłaby wiele pomóc.

Szkoda, że niektórych dopiero remonty i sytuacje nietypowe (jak utrudnienia zimowe w zeszłym roku) przekonują do korzystania z pociągów na krótkich trasach. Od dawna obowiązuje bilet w cenie 3,60 (normalny) na pociągi Regio w granicach miasta (więcej o nim tu: http://beta.przewozyregionalne.pl/bilety-czasowe-na-obszarze-miasta-szczecina i tu: http://beta.przewozyregionalne.pl/bilety-strefowe-na-pomorzu) Może był on zbyt mało rozreklamowany?

Mam nadzieję, że ten "cud" skłoni odpowiednie osoby do przyspieszenia prac nad powstaniem SKM w Szczecinie z prawdziwego zdarzenia. A do tego czasu chociażby utrzymaniem obecnego honorowania biletów przez PR, lub nawet jego rozszerzenie na zasadach wzajemności ;)

-- Stettin, okolice MTiK (ZN)...

STMKŻ
To właśnie ja korzystam z tej opcji tyle, że na uldze studenckiej. Nieraz jak mama do mnie dzwoni i pyta się gdzie jestem i mówię, że w drodze do SKM to ludzie w autobusie wybałuszają oczy i patrzą się na mnie jak na kogoś kto postradał zmysły. Ostatnio nawet zrobiłem sobie wyliczenie, że jak kończę wykład na Szwoleżerów o 9:30 to:

a) jadąc autobusem 61+64 jestem w Dąbiu krótko przed 11 b) jadąc Regio ze Szczecina Głównego o 9:47 do Dąbia jestem o 10:02 tamże

Także tutaj bardziej opłaca mnie się jechać pociągiem niż komunikacją miejską, tym bardziej, że ilekroć wysiadam na Granitowej z 61 tylekroć mogę sobie pocałować 64 w zderzak, bo mi ucieka przez co czas podróży znacznie się wydłuża.

-- SST - Są Stare Tramwaje ;)

MPK Olsztyn - zbieranie pasażerów przy kabinie to nasza pasja

wysłane przez damianos98

Wszyscy płaczą, że będzie paraliż a nie ma w ogóle korków to jest istny cud. Dobrze, że większość przesiadła się na te pociągi, bo jedzie się rewelacyjnie, jak przed przebudową np. o 7:30 jak jeszcze niedawno jechało się 25 minut przez Gdańską i Pionierów tak teraz lecimy w 6 minut ;)
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.