Forum

Trójskład ED78 jako pociąg 88338 do Świnoujścia...

zdjęcie
Trójskład ED78 jako pociąg 88338 do Świnoujścia przejeżdża most na Regalicy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Czy autor mi wytłumaczy co to "trójskład"?
lukaszenko napisał(a):

> Czy autor mi wytłumaczy co to "trójskład"?

ED78-005+008+006. Może słabo widać ale mój obiektyw nie pozwolił na lepsze pokazanie, że pociąg był zestawiony z trzech 'impulsów'.
wojtazz napisał(a):

> ED78-005+008+006. Może słabo widać ale mój obiektyw nie > pozwolił na lepsze pokazanie, że pociąg był zestawiony z > trzech 'impulsów'.

A no właśnie. W słowniku języka polskiego nie ma takich pojęć jak "dwuskład" i "trójskład". Są one niepoprawne, bo samo słowo "skład" już oznacza minimum 2 rzeczy, w tym przypadku ED78 których było sztuk 3.
lukaszenko napisał(a):

> A no właśnie. W słowniku języka polskiego nie ma takich > pojęć jak "dwuskład" i "trójskład". Są one niepoprawne, bo > samo słowo "skład" już oznacza minimum 2 rzeczy, w tym > przypadku ED78 których było sztuk 3.

Aby zapobiec transformacji forum hobbystycznego, o tematyce transportu publicznego w forum językowe, zrzeszające fanatyków poprawnej polszczyzny (nikogo nie obrażam) chcę powiedzieć, że nie ważne jak zdjęcie jest podpisane podejrzewam, że każdy (możliwe, że z wyjątkiem Ciebie) rozumie o co chodzi. Może określenie "Trójskład", "Dwunastoskład" nie jest czymś co można nazwać poprawnym językowo, ale takie sformułowania są używane przez wiele osób potocznie. Też nie jestem zwolennikiem pisania byle jak w naszym ojczystym języku, bo czasami gdy widzę jak ktoś na innych forach pisze "Pociong z Żeszowa do Lóblina", to mnie krew zalewa, ale na niektóre rzeczy staram się brać poprawkę, albo sam dochodzę czy coś jest poprawne lub nie, bo nie jestem w stanie tego ocenić. Owszem, pociąg na zdjęciu można było by w tej chwili nazwać "Składem trzech jednostek ED78"...Jestem od tygodnia w Chinach, widzę jak tutaj ludzie posługują się językiem i powiem szczerze, że mimo iż wydaje się on trudny, bo żeby przeczytać gazetę trzeba znać ok. 1500 znaków, to z dnia na dzień każdy wymyśla nowe, które oznaczają coś innego i nikomu do głowy nie przychodzi, by to krytykować i budować na tym swoją wartość...

-- Kolejowy licznik kilometrów 2015 : 4322 km

lukaszenko napisał(a):

> A no właśnie. W słowniku języka polskiego nie ma takich > pojęć jak "dwuskład" i "trójskład". Są one niepoprawne, bo > samo słowo "skład" już oznacza minimum 2 rzeczy, w tym > przypadku ED78 których było sztuk 3.

Składem samym w sobie jest ED78 ponieważ składa się z 4 "elementów" / członów. To był skład 12-członowy lub 3-zestawowy, a w nomenklaturze transportu szynowego przyjęło się takie słowo jak "trójskład" - skład zbudowany z 3 jednostek, tutaj całych zestawów ED78.

-- Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids