Forum

Bez rewolucji i po staremu. Autobus (na razie) lepszy niż oferta Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

Czasu jest coraz mniej. W przyszłym roku na trasie ze Szczecina do Polic mają ruszyć pierwsze pociągi z pasażerami. Jak ustalił "Głos" na razie nie ma pomysłu na rewolucję w komunikacji miejskiej. Podstawą transportu publicznego na wspomnianej trasie będzie nadal linia nr 107.

Na razie to nie ma SKM do Polic, więc nie wiem co oni chcą porównywać.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.
tomi napisał(a):
na razie to nie ma SKM do Polic wiec nie wiem co oni chcą porównywać

To też prawda. Ale jak dla mnie, było, jest i będzie to zaklinanie rzeczywistości i takie polskie uszczęśliwianie na siłę - wmawianie, że pociąg będzie szybszy od dotychczasowego autobusu / tramwaju. Nie twierdzę, że nikt nie przesiądzie się na SKM, ale stawiam na max. 20 – 25 % z wszystkich korzystających dzisiaj z KM na trasie Szczecin – Police. Gdyby ta kolej w Policach docierała w okolice ulicy Wyszyńskiego to wtedy jak najbardziej mogła by stanowić „groźną” konkurencję dla autobusu na tej trasie. O nie powalającej częstotliwości SKM nie wspomnę. I napiszę jeszcze tak: skorzystałem 1x w Wawie z tego odpowiednika szczecińskiej SKM i więcej nie skorzystam, bo: odczekanie swojego do odjazdu (o dotarciu do stacji początkowej nie wspominając) oraz późniejsza przesiadka na autobus (lub pójście „z buta” ponad 1 km) do celu czasowo wyszło dłużej niż bezpośrednim autobusem z Centrum Wawy.
3
Największym zagrożeniem dla tej linii SKM jest niekorzystna taryfa biletowa. Zupełnie nie rozumiem decyzji o wycofaniu honorowania biletów miesięcznych na pociągi Polregio. Po uruchomieniu SKM miało być lepiej, a jest gorzej – wcześniej bilet umożliwiający podróż pociągami w granicach Szczecina kosztował 80 zł miesięcznie, teraz ten sam "pakiet" w ramach SBM kosztuje 152 zł, czyli niemal dwa razy drożej. Nawet nie wspomnę o uczniach z bezpłatnymi przejazdami, teraz za podróże pociągiem musieliby zapłacić 75 zł (przed wprowadzeniem SKM również pociągi były dla nich darmowe).
Na podstawie moich obserwacji mogę stwierdzić, że liczba pasażerów korzystających ze stacji Zdunowo (gdzie pociąg rzeczywiście jest najlepszym środkiem transportu do centrum) znacząco spadła po wprowadzeniu SBM. Podobny los może spotkać linię policką – jeśli podstawowe sieciówki nie zostaną rozszerzone na pociągi regionalne, ta linia straci sens. Obecnie mamy autobus do centrum o wysokiej częstotliwości, kursujący bezpośrednio i w granicach jednej strefy biletowej. Do przesiadek da się przekonać pasażerów – abstrahując od przebiegu SST, skonstruowany wokół niej system przesiadkowy przyjął się. Być może coś podobnego można byłoby wprowadzić w północnym Szczecinie i Policach (chętnie wziąłbym udział w takim procesie :D).
Tylko jak przekonać pasażerów do przesiadek, jeśli dodatkowo musieliby płacić dwa razy więcej za bilet miesięczny? To jest paranoja i gwóźdź do trumny linii do Polic. Uważam, że sama linia ma potencjał – może stać się głównym środkiem transportu do Szczecina dla mieszkańców starych Polic, miejscowości między Policami a Trzebieżą, Skolwina, Stołczyna i Gocławia. Wielki potencjał widzę także wśród studentów – SKM przejeżdża w pobliżu wielu kampusów, takich jak te przy ul. Pawła VI, Mickiewicza i Piastów, a w niewielkiej odległości są też duże kampusy przy ul. Żołnierskiej oraz Cukrowej/Krakowskiej. Dzięki SKM można w godzinach szczytu odciążyć przykładowe linie 4 i 7, które obecnie są przepełnione studentami.
Jednak żaden system przesiadkowy, marketing ani zwiększanie częstotliwości kursów nie przyniosą efektu, jeśli SKM nie zostanie włączona do podstawowych sieciówek ZDiTM.
10
mch1209 napisał(a):
Wielki potencjał widzę także wśród studentów – SKM przejeżdża w pobliżu wielu kampusów, takich jak te przy ul. Pawła VI, Mickiewicza i Piastów, a w niewielkiej odległości są też duże kampusy przy ul. Żołnierskiej oraz Cukrowej/Krakowskiej. Dzięki SKM można w godzinach szczytu odciążyć przykładowe linie 4 i 7, które obecnie są przepełnione studentami.
Jednak żaden system przesiadkowy, marketing ani zwiększanie częstotliwości kursów nie przyniosą efektu, jeśli SKM nie zostanie włączona do podstawowych sieciówek ZDiTM.

Bilet studencki skm na strefę A miesięcznie kosztuje 74,48zł, a studenci w taryfie ZDiTM mają dużo większe zniżki:
Wszystkie linie z wyjątkiem pośpiesznych i turystycznych:
  • na 4 miesiące za 150 zł ( 74,48zł*4=297,92 zł)
  • na 5 miesięcy za 180 zł ( 74,48zł*5=372,30 zł)

Wszystkie linie z wyjątkiem turystycznych:
  • na 4 miesiące za 245 zł ( 74,48zł*4=297,92 zł)
  • na 5 miesięcy za 300 zł ( 74,48zł*5=372,30 zł)
Post został wyedytowany przez autora.
1
Flipek napisał(a):
Bilet studencki skm na strefę A miesięcznie kosztuje 74,48zł, a studenci w taryfie ZDiTM mają dużo większe zniżki:
Wszystkie linie z wyjątkiem pośpiesznych i turystycznych:
  • na 4 miesiące za 150 zł ( 74,48zł*4=297,92 zł)
  • na 5 miesięcy za 180 zł ( 74,48zł*5=372,30 zł)

Wszystkie linie z wyjątkiem turystycznych:
  • na 4 miesiące za 245 zł ( 74,48zł*4=297,92 zł)
  • na 5 miesięcy za 300 zł ( 74,48zł*5=372,30 zł)

Wiem że studenci również mają drogie bilety na SKM w porównaniu do miejskich sieciówek, wymieniłem ich raczej w kontekście grupy pasażerów która jest w zasięgu SKM i będzie mogła te pociągi na miejskim odcinku choć trochę zapełnić - jeśli oczywiście pojawi się lepsza oferta taryfowa.
Post został wyedytowany przez autora.
Flipek napisał(a):
Bilet studencki skm na strefę A miesięcznie kosztuje 74,48zł, a studenci w taryfie ZDiTM mają dużo większe zniżki:(...)
Wszystkie linie z wyjątkiem turystycznych:
  • na 4 miesiące za 245 zł ( 74,48zł*4=297,92 zł)
  • na 5 miesięcy za 300 zł ( 74,48zł*5=372,30 zł)

Od 1 maja 2025 r. odpowiednio 260 i 310 zł. Czyli „dorzucasz” 38-63 zł i masz także pociąg.

STMKŻ
mch1209 napisał(a):
Uważam, że sama linia ma potencjał – może stać się głównym środkiem transportu do Szczecina dla mieszkańców starych Polic, miejscowości między Policami a Trzebieżą, Skolwina, Stołczyna i Gocławia. Wielki potencjał widzę także wśród studentów – SKM przejeżdża w pobliżu wielu kampusów, takich jak te przy ul. Pawła VI, Mickiewicza i Piastów, a w niewielkiej odległości są też duże kampusy przy ul. Żołnierskiej oraz Cukrowej/Krakowskiej.

Co do studentów – to także stacja Szczecin Ku Słońcu (Cmentarz Centralny) ma szansę na sporą liczbę korzystających. Ale SKM nie ma dojeżdżać do Trzebieży, a stacja Szczecin Gumieńce co prawda jest włączona w SBM, ale nie w plan tras przyszłej SKM.

STMKŻ
Ferrix napisał(a):
Co do studentów – to także stacja Szczecin Ku Słońcu (Cmentarz Centralny) ma szansę na sporą liczbę korzystających. Ale SKM nie ma dojeżdżać do Trzebieży, a stacja Szczecin Gumieńce co prawda jest włączona w SBM, ale nie w plan tras przyszłej SKM.

Z tego co słyszałem, SKM do Gumieniec w przyszłości dojedzie przy okazji linii w kierunku Kołbaskowa.
Ferrix napisał(a):
Co do studentów – to także stacja Szczecin Ku Słońcu (Cmentarz Centralny) ma szansę na sporą liczbę korzystających. Ale SKM nie ma dojeżdżać do Trzebieży, a stacja Szczecin Gumieńce co prawda jest włączona w SBM, ale nie w plan tras przyszłej SKM.

Patrzę na to w większym wymiarze, relacja Trzebież-Szczecin według mnie powinna być oparta właśnie na sprawnie funkcjonujących przesiadkach pomiędzy LS a SKM na Siedleckiej, myślę że wyszłoby atrakcyjniej niż LS+101 pod względem czasu przejazdu i komfortu jazdy.

wysłane przez Waszka 85

Policzyłem czas dojazdu w szczycie z przystanku Police Osiedle Chemik do placu Rodła porównując podróż 107 a SKM.

W porannym szczycie linia 107 pokonuje ten dystans rozkładowo w 42 minuty, powiedzmy że w rzeczywistości czas ten nie odbiega mocno od planowego. LK406 od stacji Police Dąbrówka do Niebuszewa ma 14,4km. Zakładając średnią prędkość pociągu 55km/h (Regio na trasie Główny - Stargard kursuje około 68km/h, ale przy dość gęstym rozłożeniu stacji na północy Szczecina taka wartość wydaje się słuszna), podróż pociągiem będzie trwała 16 minut, bezpiecznie dodajmy dwie minuty, czyli uznajmy że 18. Autobus linii 107 z Osiedla Chemik do Dąbrówka jedzie 5 minut, tramwaj z Niebuszewa do pl. Rodła jedzie 9 minut, dodajemy dwa razy po 5 minut na przesiadkę. Wychodzi 42 minuty, czyli dokładnie tyle ile czas jazdy linią 107. Oczywiście przy założeniu najmniej korzystnego dla SKM-ki scenariusza, gdzie odległość od stacji w Policach jest na tyle duża, że wymaga podjechania autobusem, a punkt docelowy w Szczecinie to jednocześnie przystanek końcowy linii 107.

Pytanie powinno brzmieć, ile pasażerów kończy swoją podróż na placu Rodła, a ile kontynuuje ją dalej, na Turzyn, Pogodno, Pomorzany. I to właśnie na obrzeżach miasta SKM-ka wypada bezkonkurencyjnie. Mamy świetnie skomunikowane stacje SKM na lewobrzeżu miasta, w dodatku często położone w pobliżu szkół, uczelni, szpitali, miejsc pracy.

Po kolei:
  • Szczecin Niemierzyn - w najbliższym otoczeniu kompleks szpitalny na Arkońskiej, wydział ZUT-u na Pawła VI, Technopark na Cyfrowej;
  • Szczecin Łękno - dobre połączenie do osiedla Zawadzkiego, najbliższa stacja od szpitala na Unii Lubelskiej, a wkrótce także nowego budynku dydaktycznego PUM-u;
  • Szczecin Pogodno - w najbliższym otoczeniu wydział US, stadion, szpital na Jagiellońskiej, najbliższa stacja od kampusu na Żołnierskiej;
  • Szczecin Turzyn - położona w zasadzie w centrum, nieopodal galerie handlowe, 7 minut pieszo do placu Kościuszki;
  • Szczecin Cmentarz Centralny - przy samej stacji budynek PUM-u, w pobliżu kompleks uczelniany i akademiki ZUT-u;
  • Szczecin Pomorzany - 7 minut pieszo do szpitala, ogromny ruch pacjentów i studentów, nieopodal liceum, a także najlepsza stacja do przesiadki w kierunku Cukrowej (w przypadku jazdy 107 potrzebne są dwie przesiadki, na pl. Rodła, a następnie pl. Kościuszki!);
  • Szczecin Główny - nie wymaga tłumaczenia.

Jak widać, w zachodniej części miasta kolej wypada bezkonkurencyjnie. Pod jednym warunkiem: częstotliwość musi być odpowiednia. Przy takcie 30-minutowym w godzinach szczytu wielu potencjalnym pasażerom godzina przyjazdu/odjazdu pociągu nie podpasuje, a poprzedni/następny pociąg wydłuży podróż o całe 30 minut. Taki czas oczekiwania spowoduje, że pasażer lepiej wyjdzie na przesiadce w centrum do kursującej co 6-7 minut linii 107. W godzinach międzyszczytu, przy takcie 60', problem będzie jeszcze bardziej uwidoczniony. Sobotni pociąg co dwie godziny pozostawię bez komentarza.

Takt 20' w szczycie i 30' poza szczytem to w mojej opinii minimum, aby faktycznie SKM do Polic okazała się sukcesem. A potencjał jest ogromny. Warto by było zaangażować w to radnych i wytłumaczyć jak krowie na rowie korzyści z wyższej częstotliwości dla szcecińsko-polickiej aglomeracji. I to właśnie teraz jest na to odpowiedni moment, po uruchomieniu pociągów i marnej frekwencji (spowodowanej powyższymi problemami) zmiana częstotliwości może pójść tylko w drugą stronę. Czy jest jeszcze szansa, aby uratować ten projekt?

@opowiesciwobiektywie
23