Forum

[Apel] Nie pozwólmy zniszczyc linii Pyrzyce - Gryfino

wysłane przez Sakorius

Towarzystwo Miłośników Kolei Drezynowych i Zabytków Kolejnictwa

APEL

Szanowni Państwo,

Towarzystwo Miłośników Kolei Drezynowych i Zabytków Kolejnictwa, już 2. lata temu wystąpiło do władz powiatu i gminy Gryfino oraz do władz powiatu i gminy Pyrzyce z propozycją wykorzystania nieczynnej linii kolejowej Gryfino - Pyrzyce do celów turystycznych.

Zgodnie ze statutem Towarzystwa chcemy ochronić istniejącą linię, przed dewastacją i fizycznym unicestwieniem. Pomysłem na to ma być uruchomienie turystycznej Kolei Drezynowej.

O tym, jak interesujące jest to przedsięwzięcie przekonali się już dawno nasi zachodni sąsiedzi zza Odry, Czesi, Duńczycy i Norwegowie. Tam turystyczne koleje drezynowe działają już od kilku lat.

W Polsce również istnieje kilka linii drezynowych, które powstały na nieużywanych przez PKP S.A. liniach kolejowych. Większość z nich obsługują stowarzyszenia o celach wspólnych z celami naszego Towarzystwa.

Wiele samorządów nie docenia możliwości jakie może przynieść działająca na ich terenie Kolej Drezynowa. Niebanalna forma aktywnego wypoczynku, możliwość przeprowadzenia wielu akcji edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych: poczynając od ekologii i ekonomii - na bezpieczeństwie ruchu drogowego kończąc.

Kolej Drezynowa stanowi niezwykły magnes dla turystów, którzy jeśli nawet chcieliby zwiedzać zakątki naszego powiatu rowerami, mogą je przecież przewieźć na drezynie!

Kolej Drezynowa nie jest czymś spotykanym na codzień, w przeciwieństwie do "ścieżek rowerowych" na nieczynnych i rozebranych torowiskach, gdzie "budowa" takiej ścieżki niejednokrotnie ogranicza się do wycięcia szyn i zdemontowania podkładów.

Podobnie stać się może również na terenie gminy i powiatu Gryfino.

Z informacji jakie dopływają do TMKDiZK, władze gminy Gryfino i Bielice chcą "wybudować" wyżej opisaną "ścieżkę rowerową" na linii kolejowej Gryfino - Pyrzyce. Nie pozwólmy na to! Jest to jedyna linia kolejowa, którą ominęła - szczęśliwie -inwestycja budowy drogi S-3. Nad nią ma powstać wiadukt! - w przeciwieństwie do linii Pyrzyce - Godków i Pyrzyce - (Myślibórz) Kostrzyn. Rozebranie (unicestwienie) linii byłoby niewybaczalnym błędem!

Rozebrać tory i je sprzedać jest bardzo łatwo! A wybudować je od nowa??

Władze Pyrzyc są nastawione przychylnie do pomysłu naszego Towarzystwa, co widać po tym, że po raz drugi udało się nam zorganizować Pyrzycki Piknik Drezynowy. Wydawało sie, że również i władze Gryfina są "za", zwłaszcza że deklaracje współpracy, z gminą i powiatem Pyrzyce, w tej kwestii - wyraził ówczesny i obecny burmistrz Gryfna!. Co więcej, przekonywał że pomysł jest kapitalny!

NIE POZWÓLMY ZNISZCZYĆ!

Przeciwstawmy się planom rządzących. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że byłby to protest w słusznej sprawie!

Cóż z tego, że w najbliższym czasie Unia Europejska uruchomi środki na budowe ścieżek rowerowych?

Jeśli chodzi o pieniądze z Unii czy też wszelką pomoc techniczną w zakresie odbudowy tej linii do celów turystycznych - nasze Towarzystwo może pozyskać środki w takim samym zakresie! A efekt przyczyni się do wzrostu zainteresowaniem turystyką w gminie i całym powiecie Gryfino.

W imieniu Towarzystwa Miłośników Kolei Drezynowych i Zabytków Kolejnictwa apeluję:

Wy, którym nie jest obojętna przyszłość jak i przeszłość (historia) Gryfina i okolic, wysyłajcie maile jak i pocztą tradycyjną na adres UMiG Gryfino - PROTEST dla zniszczenia linii kolejowej nr 419 Gryfino - Pyrzyce!

Ocalmy i wykorzystajmy to, co pozostało po poprzednich pokoleniach!

Krzysztof Skrzypczyk. Towarzystwo Miłośników Kolei Drezynowych i Zabytków Kolejnictwa.

***

Oto adresy poczty elektronicznej, na które należy przesyłać maile: Burmistrz Pyrzyc - burmistrz@pyrzyce.um.gov.pl Sekretariat Bielic - sekretariat@bielice.com.pl Burmistrz Gryfina - burmistrz@gryfino.pl

Przykładowa treść maila znajduje się tutaj: http://www.gryfino.info/viewtopic.php?p=64616#64616

Pozdrawiam i liczę na to, że uda się nam uratować tą linię Sławek Wieczorek
Nie pozwólmy zniszczyć linii Pyrzyce - Gryfino · 16 lat temu · Sakorius
Pyrzyce - Gryfino · 16 lat temu · Bodek
Re: Pyrzyce - Gryfino · 16 lat temu · Mareczek
Re: Pyrzyce - Gryfino · 16 lat temu · Kriz8
Re: Pyrzyce - Gryfino · 16 lat temu · Sakorius
Re: Pyrzyce - Gryfino · 16 lat temu · Mareczek
Re: Pyrzyce - Gryfino · 16 lat temu · Błażej