Forum

Gryfice: muzeum kolejki idzie pod nóż?

Blisko trzy godziny trwała operacja umieszczenia na platformie ciężarowej parowozu TY 3326, którą do tej pory można było podziwiać w muzeum kolejki wąskotorowej w Gryficach. Placówka jest stałą ekspozycją Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. "Tendrzak" - bo tak na niego mówią pracownicy skansenu, pojechał do muzeum w Sochaczewie. Czy nad gryficką ekspozycją zbierają się czarne chmury likwidacji?

wysłane przez Bodek

Po pierwsze parowóz nosi oznaczenie Tya6-3326 i zbudowano go 90 lat temu więc jest dziś zabytkiem i to unikalnym!

Na zdjęciach widać, że podczas załadunku parowóz został uszkodzony - aż wygięła się jego rama przy wejściu do budki maszynisty. Firma która dokonywała załadunku powinna zostać obciążona kosztami remontu parowozu, bo operację przeprowadziła niefachowo! Do podnoszenia taboru kolejowego używa się specjalnych trawers wykluczających możliwość uszkodzenia nadwozia!

Parowóz zbudowany został w 1920 roku przez firmę Jung na zamówienie Ełckiej Kolei Powiatowej. W Ełku pracował do końca II wojny światowej, po czym został przeniesiony na kolejkę Piaseczyńską, gdzie faktycznie spędził 20 lat. Jednak ostatnie swoje lata od 1971 roku spędził na Pomorzu Zachodnim! Pracował m.in. w lokomotywowniach Koszalin, Białogard i Ińsko. Dlatego powinien pozostać na Pomorzu, czyli w miejscu, w którym spędził ostatnie lata swojego "życia" w stanie czynnym.

Warszawka zniszczyła Szczecin, bo potrzebowała cegieł na odbudowę swojej starówki, nie oddawajmy jej więc teraz bez walki innych dóbr, które wcale jej się nie należą!

A dla informacji Pani redaktor dodam, że Px48 nie jest żadnym rarytasem wśród parowozów. To jest obecnie najpowszechniej spotykany polski parowóz wąskotorowy. Występuje praktycznie na każdej zachowanej kolejce wąskotorowej, więc nie może być żadnej mowy o jego unikalności, zwłaszcza że pochodzi z lat 50 XX wieku.
Gryfice: muzeum kolejki idzie pod nóż? · 14 lat temu · margor
Trochę historii i faktów... · 14 lat temu · Bodek
Re: Trochę historii i faktów... · 14 lat temu · Lukasy
Dane lokomotywy · 14 lat temu · margor