Forum

Z wizytą w Wolsztynie, czyli Parada Parowozów 2010

wysłane przez Sakorius

Witam

Czytając ten artykuł, troszkę się przeraziłem jego "poziomem". Z tego względu, chciałem kilka kwestii sprostować.

1. Co to jest "TR-5-65", "TY2-953", "OL12-7" i "TKT48-191"?

Ciekawe oznaczenia, lecz nieistniejące w rzeczywistości. Wśród miłośników panuje nieznajomość oznaczeń stosowanych na parowozach, czego przykładem jest powyższy artykuł. Gwoli ścisłości - dużą literą oznaczamy przeznaczenie parowozu (O - osobowy, T - towarowy, P - pospieszny). Dużą literę stosujemy także w przypadku, gdy parowóz jest tendrzakiem. Wówczas po literze określającej przeznaczenie, występuje duża litera "K". Następna litera, oznacza układ osi parowozu. W tym przypadku stosuje się _małą_ literę. Po myślniku, zawarty jest kolejny numer inwentarzowy. Tyle odnośnie oznaczeń.

2. "Parowozy te dojechały do przystanku w Stefanowie, po czym znów wróciły na dworzec w Wolsztynie."

Wszystkie parowozy pojechały do przystanku(?) w Stefanowie? Z tego co wiem, to na trasie Wolsztyn - Stefanowo - Wolsztyn, kursowały 3 pociągi retro, prowadzone parowozami TKt48-191 oraz węgierskim "mazutowcem" 242.001...

3. "Na wolsztyńskiej stacji można było zwiedzić też stare wagony z okresu powojennego, stanu wojennego(...)"

A co z przedwojennymi Donnerbuchs'ami, stacjonującymi w Wolsztynie? Wagony ze stanu wojennego? A które to konkretnie były? To jakieś inne niż obecnie użytkowane? Moża autor miał na myśli, malowanie wagonów stosowane w latach 80-tych ub. wieku?

4. "(...)wraz z lokomotywą EP07 lub EU07(...)"

No to w końcu EU07 czy EP07? Z tego co widziałem, pojazd miał oznaczenia na burtach, więc nie trudno się domyślić, jaka to seria. Dodam jeszcze, że była to EP07-1051, ustylizowana na lokomotywę angielską, będącą protoplastą naszych EU06/07.

5. "(...)Było też wiele innych wagonów i lokomotyw towarowych jak i osobowych, takich jak SM31, węglarki czy bezprzedziałowe wagony osobowe 120A.(...)"

Warto by było zaznaczyć chociaż, że to nie było atrakcją Parady, tylko dodatkową obsługą techniczną. Konstrukcja zdania (albo raczej słowotoku), także pozostawia wiele do życzenia...

6. "Jak co orku na Paradzie Parowozów było miło i przyjemnie. Myślę, że za rok będzie jeszcze więcej ludzi chcących obaczyć zabytek kolei, ale liczę też na miłośników kolei."

Miło i przyjemnie? A to nie jest to samo? Już dzieci w podstawówce potrafią lepiej konstruować zdania. O literówkach już nie wspomnę - moderatorze, Ty widzisz i nie grzmisz...

Reasumując, rozumiem że Kolejowy KOMIS jest półmartwy, ale to nie oznacza, że możemy sobie pozwolić na tego typu bełkot w artykułach. To tyle, jeśli chodzi o mój komentarz do powyższego "artykułu".
Z wizytą w Wolsztynie, czyli Parada Parowozów 2010 · 13 lat temu · Sakorius
Postanawiam poprawę · 13 lat temu · lukaszenko
Re: Postanawiam poprawę · 13 lat temu · margor
Parada parada · 13 lat temu · michaux
Re: Parada parada · 13 lat temu · Sakorius
Re: Parada parada · 13 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: Parada parada · 13 lat temu · (użytkownik usunięty)