Forum

PLK ogłasza przetarg na studium wykonalności dla unowocześnienia odcinka Szczecin – Świnoujście

Polskie Linie Kolejowe chcą być przygotowane do realizacji strategicznych planów poprawienia parametrów dla linii dowozowych do portów. Przygotowują się do modernizacji linii do Świnoujścia.

zack1989 napisał(a):
Ten "Bezkolizyjny rozplot linii kolejowych na stacji Szczecin Dąbie" naprawdę jest potrzebny? Pociąg wjeżdżający od kierunku Głównego na perony w kierunku Goleniowa aż tak tamują ruch na stacji?

Jak najbardziej jest to przydatne rozwiązanie, mając na uwadze także, że wkrótce ruszy SKM i ruch pociągów będzie zdecydowanie większy. PKP PLK na szczęście zrozumiała, jak bardzo bezkolizyjne połączenia są przydatne i teraz realizuje sporo projektów, na których takowe się pojawią - np. w Krakowie, Redzie czy nawet na mniejszych posterunkach jak Glincz.

W Dąbiu widziałbym to podobnie jak w Redzie z planowanym połączeniem bezkolizyjnym torów LK230 z SKM. Połączenie bezkolizyjne w stronę Świnoujścia schodziło by do tunelu z toru nr 6 (obecny "towarowy"), następnie łukiem w lewo pod torami linii 351 i wynurzałby się on na powierzchnię najdalej na poziomie ul. Tczewskiej. Oczywiście za tym musiała by też iść przebudowa samej stacji Szczecin Dąbie z wydzieleniem peronu do jazdy na Świnoujście. A kto wie, może jak analizy wykażą sens, to doczekamy się i 4 torów na szlaku w stronę Regalicy - osobnej pary regionalnej i osobnej dalekobieżno-towarowej? Wtedy naturalnie tor LK428 musiałby włączać się w LK351 w okolicach ulicy Kopalnianej.
Re: PLK ogłasza przetarg na studium wykonalności dla… · 2 lata temu · pioko17