Forum

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

wysłane przez ricardo78 0

Od ubiegłego tygodnia aż do wczoraj przebywałem w Pogorzelicy. Zjawiłem się tam po ponad 20 latach. Nie odmówiłem sobie przejażdżki wąskotorówką z Gryfic rano. Wrażenia zupełnie jak kiedyś, zajechane torowisko, zdewastowane stacyjki, rzucanie na zakrętach i hałaśliwy, makabrycznie smrodzący spalinowóz. Ale.....właśnie o to chodzi. Kolejka nie straciła duszy, nadal ma w sobie ten urok i czar. Od Trzęsacza do Pogorzelicy oczywiście inny świat. I tutaj zaczyna się problem. Świetnie to wszystko wygląda, wyremontowane na starą modłę(po raz pierwszy zobaczyłem to na żywo,wcześniej tylko w necie),ale jest haczyk. Dlaczego uważam,że jest to trochę bez głowy? Dlatego,że kolejka kursuje w dzień wahadłowo między Pogorzelicą a Trzęsaczem,to akurat dobry pomysł,bo dojazdy do Gryfic nie są w dzień tak bardzo potrzebne,poza tym trzeba by dołożyć pociągów,by to zrealizować.Dlaczego natomiast gdy np.chcę jechać do Niechorza z Pogorzelicy (3 km)np.by obejrzeć latarnię, to muszę zapłacić 24 złote w jedną stronę,tak samo jak do oddalonego o prawie 10 km Trzęsacza?Ba,nawet do stacji Pogorzelica Sandra(około 2 kilometrów)muszę zapłacić tyle samo.Nie możnaby zróżnicować cen biletów,by ludzie korzystali więcej?A tak kolejka zasuwa w tę i nazad do Trzęsacza a po drodze nikt nie wsiada i nie wysiada.Pociąg oczywiście zatrzymuje się i kasy biletowe są otwarte,ale te dworce świecą pustkami poza turystami robiącymi zdjęcia i filmy kolejce.Zatem po co było je remontować na zdrowy rozum i otwierać tam kasy biletowe?Trochę niedopracowane.
Drugi temat to nieużywany odcinek od Pogorzelicy do Trzebiatowa.Zadałem sobie trud przebicia się przez zasieki krzewów i drzew wyższych niż Marcin Gortat i Kuba Wojewódzki razem wzięci na dosyć sporym odcinku.Torowisko i podtorze wygląda na stan zadowalający,przez wymienioną wyżej florę tor nieprzejezdny.Wiem,że wszystko rozbija się o ten most na Redze,ale w Trzebiatowie nie myślą według mnie.Nie potrafią dogadać się z Rewalem i Gryficami,a przecież to dla nich szansa.Po pierwsze:Do nich bliżej niż do Gryfic,po drugie:miasto całkowicie prawie umiera,kolej nad morze mogłaby to ruszyć,po trzecie:względy ekonomiczne.Co mam na myśli.Wielu wczasowiczów narzekało,że w Pogorzelicy i okolicach nie ma chociażby Netto czy Biedronki.Naprawdę,rozmawiałem z nimi.Tubylcy też by się ucieszyli.Zatem szansa dla Trzebiatowa.Inwestycja w naprawę szlaku(można o dofinansowanie spróbować wystąpić)i uruchomić regularne połączenia na początek na sezon.Wiele osób chętnie przejedzie się po jakieś większe zakupy,m.in.tubylcy.Nie wszyscy w Polsce posiadają samochody.Takie luźne przemyślenia.

Possibly I have seen too much, Hangar 18, I know too much...
3
Nadmorska Kolej Wąskotorowa · 2 lata temu · ricardo78