Forum

Bez rewolucji i po staremu. Autobus (na razie) lepszy niż oferta Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

Czasu jest coraz mniej. W przyszłym roku na trasie ze Szczecina do Polic mają ruszyć pierwsze pociągi z pasażerami. Jak ustalił "Głos" na razie nie ma pomysłu na rewolucję w komunikacji miejskiej. Podstawą transportu publicznego na wspomnianej trasie będzie nadal linia nr 107.

Największym zagrożeniem dla tej linii SKM jest niekorzystna taryfa biletowa. Zupełnie nie rozumiem decyzji o wycofaniu honorowania biletów miesięcznych na pociągi Polregio. Po uruchomieniu SKM miało być lepiej, a jest gorzej – wcześniej bilet umożliwiający podróż pociągami w granicach Szczecina kosztował 80 zł miesięcznie, teraz ten sam "pakiet" w ramach SBM kosztuje 152 zł, czyli niemal dwa razy drożej. Nawet nie wspomnę o uczniach z bezpłatnymi przejazdami, teraz za podróże pociągiem musieliby zapłacić 75 zł (przed wprowadzeniem SKM również pociągi były dla nich darmowe).
Na podstawie moich obserwacji mogę stwierdzić, że liczba pasażerów korzystających ze stacji Zdunowo (gdzie pociąg rzeczywiście jest najlepszym środkiem transportu do centrum) znacząco spadła po wprowadzeniu SBM. Podobny los może spotkać linię policką – jeśli podstawowe sieciówki nie zostaną rozszerzone na pociągi regionalne, ta linia straci sens. Obecnie mamy autobus do centrum o wysokiej częstotliwości, kursujący bezpośrednio i w granicach jednej strefy biletowej. Do przesiadek da się przekonać pasażerów – abstrahując od przebiegu SST, skonstruowany wokół niej system przesiadkowy przyjął się. Być może coś podobnego można byłoby wprowadzić w północnym Szczecinie i Policach (chętnie wziąłbym udział w takim procesie :D).
Tylko jak przekonać pasażerów do przesiadek, jeśli dodatkowo musieliby płacić dwa razy więcej za bilet miesięczny? To jest paranoja i gwóźdź do trumny linii do Polic. Uważam, że sama linia ma potencjał – może stać się głównym środkiem transportu do Szczecina dla mieszkańców starych Polic, miejscowości między Policami a Trzebieżą, Skolwina, Stołczyna i Gocławia. Wielki potencjał widzę także wśród studentów – SKM przejeżdża w pobliżu wielu kampusów, takich jak te przy ul. Pawła VI, Mickiewicza i Piastów, a w niewielkiej odległości są też duże kampusy przy ul. Żołnierskiej oraz Cukrowej/Krakowskiej. Dzięki SKM można w godzinach szczytu odciążyć przykładowe linie 4 i 7, które obecnie są przepełnione studentami.
Jednak żaden system przesiadkowy, marketing ani zwiększanie częstotliwości kursów nie przyniosą efektu, jeśli SKM nie zostanie włączona do podstawowych sieciówek ZDiTM.
10