Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Śląskie: Opóźnienia pociągów po uszkodzeniu przez złodziei sieci trakcyjnej

pap, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Siedemnaście pociągów opóźnionych od kilkunastu minut do 2 godzin - to efekt zniszczenia w środę przez złodziei ok. 100 metrów sieci trakcyjnej na szlaku kolejowym między dzielnicami Katowic: Ligotą i Brynowem. Uszkodzenie zostało już usunięte, przywrócono normalny ruch. Trwa szacowanie strat.
Do kradzieży obciążników, której efektem było zerwanie sieci trakcyjnej i opóźnienia pociągów, doszło na uczęszczanej trasie prowadzącej z Katowic w kierunki Bielska-Białej, Żywca i Zwardonia, a także Rybnika i Raciborza. Jeździ tamtędy wiele pociągów intercity oraz ekspresów, w tym pociągi do Czech, Słowacji i Austrii.

Unieruchomiony pociąg z Wiednia odjechał z miejsca awarii, ciągnięty przez inną lokomotywę. Ruch w tym miejscu odbywał się po jednym torze, co powodowało opóźnienia pociągów sięgające kilkunastu minut.

Jak powiedział Jacek Karniewski z oddziału Polskich Linii Kolejowych PKP w Katowicach, w przypadku kradzieży obciążników i obniżenia trakcji maszynista zwykle jest bezradny. Nawet gdy - co jest bardzo trudne - zauważy, że sieć się obniżyła, zwykle jest już zbyt późno na złożenie pantografu, aby nie doszło do zerwania sieci. Takie sytuacje powodują duże zagrożenie dla bezpieczeństwa na kolei - podkreślił Karniewski.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy