Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Szynobus jednak ruszy!

Marcin Koniecko, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Po wieloletniej przerwie, 31 stycznia o g. 11.20 ze stacji głównej PKP w Pile ruszy szynobus do Wałcza. Po 35 minutach pojazd zatrzyma się w 27-tysięcznym mieście. Pierwszych podróżnych z Wielkopolski ma witać wojewoda zachodniopomorski oraz burmistrz i starosta wałecki.
Od czerwca 2000 r. w Wałczu nie kursują pociągi osobowe (przyjeżdża tylko "towarówka"). Po trzech latach miejscowe władze doszły do wniosku, że warto przywrócić połączenia. Negocjacje trwały... kolejne trzy lata. Ostatnie spotkanie w sprawie powrotu kolei odbyło się w wałeckim magistracie tuż przed wyborami samorządowymi. Oko w oko spotkali się: ówczesny wicemarszałek województwa Henryk Rupnik, Józef Jastrzębski - dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, przedstawiciele i dyrektorzy Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei, Polskich Kolei Państwowych - Przewozy Regionalne, PKP - Gospodarka Nieruchomościami, PKP - Polskie Linie Kolejowe, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Nadleśnictwa Wałcz, starosta wałecki oraz burmistrzowie Wałcza, Tuczna, Mirosławca, Kalisza Pom. i Recza.

Połączenia miały ruszyć 10 grudnia, ale dwa dni przed "wielkim wydarzeniem" z wałeckiego ratusza nadeszła informacja, że "w związku z restrykcyjnymi warunkami postawionymi władzom samorządowym województwa wielkopolskiego wznowienie połączenia kolejowego Wałcz - Piła zostało przesunięte w czasie". Okazało się, że spółka PKP odpowiedzialna za przewozy regionalne zażądała od samorządu województwa wielkopolskiego kwoty znacznie wyższej od wcześniej uzgodnionej.

- Nie jesteśmy stroną w tym postępowaniu, tylko "konsumentem" tych uzgodnień - tłumaczy opóźnienia w przywróceniu połączeń Eugeniusz Wilczyński, sekretarz Urzędu Miasta w Wałczu. - Urząd Miasta nie partycypuje w kosztach połączeń kolejowych, ale jeżeli kolej wystąpi z inicjatywą dostosowania dworca do potrzeb przejazdów, to myślę, że uda się uruchomić poczekalnię i kasę biletową.

Inauguracja połączenia Wałcz - Piła nastąpi 31 bm. o g. 11.20 na stacji głównej PKP w Pile. Dzień później o g. 6.43 ze stacji Wałcz Główny do Piły Głównej ruszy regularny szynobus. Zatrzyma się po drodze w Dobinie, Skrzatuszu, Szydłowie, Dolaszewie i pojawi się na miejscu docelowym o g. 7.18. Przewidziano 6 kursów dziennie w jednym kierunku (razem 12). Ostatni szynobus z Piły do Wałcza odjedzie o g. 20.10 i zatrzyma się na końcowej stacji 37 minut później.

W tle pozostaje kwestia połączenia kolejowego Piła - Stargard Szczeciński o długości 136 km. Koszt przywrócenia do użyteczności całej trasy (by szynobusy poruszały się z prędkością 80 km/h) wynosi ok. 40 mln zł. Drogo, bo między Wałczem i Kaliszem brakuje torów i dwa wiadukty na trasie są niemal całkowicie pozbawione metalowych elementów. Poza tym wiele budynków na stacjach jest doszczętnie zdewastowanych.

źródło: Kurier Szczeciński

Przeczytaj również: Rusza linia Wałcz - Piła! (9.01.2007)

11 komentarzy