Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Śląskie: Pociąg z Bytomia do Gliwic najwcześniej pod koniec roku

jk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Pasażerowie, którzy czekają na uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego między Bytomiem a Gliwicami, muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Przetarg na obsługę trasy zostanie powtórzony.
Pokonanie dwudziestokilometrowej trasy z Gliwic do Bytomia w godzinach szczytu zajmuje dziś samochodom i autobusom nawet godzinę. Pociąg jeździł znacznie krócej (przed II wojną światową, zanim pojawiły się w tym miejscu szkody górnicze, tylko kilkanaście minut), ale PKP uznały, że linia jest deficytowa i połączenia zniknęły z rozkładu.

Przed rokiem samorząd wojewódzki postanowił wznowić ruch na tej trasie, ogłosił więc przetarg. Pasażerów na trasie Bytom - Gliwice miały wozić tanie w eksploatacji szynobusy, a władze województwa deklarowały, że na uruchomienie nowej linii przeznaczą 2 mln zł.

Do konkursu, oprócz PKP Przewozów Regionalnych, zgłosiły się też firmy prywatne. Pociągi między Gliwicami a Bytomiem miały kursować od początku tego roku. Ostatecznie nic z tego nie wyszło. Komisja konkursowa ze względów formalnych odrzuciła oferty dwóch firm, trzecia sama się z konkursu wycofała, a PKP Przewozy Regionalne złożyły ofertę nieważną.

Jacek Stumpf, dyrektor wydziału transportu Urzędu Marszałkowskiego, zapowiada, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszony nowy przetarg. Warunki zostaną złagodzone, bo zainteresowane firmy skarżyły się np. na zbyt mało czasu na przygotowanie ofert. Jeśli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, pociągi między Bytomiem a Gliwicami zaczną jeździć w ostatnim kwartale tego roku.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona