Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Drobnica sprzedana

akr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

PCC Rail SA, spedytor i prywatny przewoźnik kolejowy, został inwestorem strategicznym w największej portowej spółce - Drobnica.
To dla dysponującej zdekapitalizowanym majątkiem spółki zajmującej się przeładunkami szansa na odbicie się od dna. Firma zatrudnia prawie 500 osób. - To był dla nas ostatni dzwonek na wejście inwestora - mówi Ryszard Hatylak, wiceszef portowej "Solidarności". - Liczymy na to, że firma złapie oddech, a ludzie utrzymają miejsca pracy.

Inwestor zobowiązał się do pięcioletnich gwarancji pracy dla operatorów-sztauerów oraz trzyletnich gwarancji dla pozostałych pracowników. Czy to nie za mało? Portowcy nie ukrywają, że alternatywy nie było. Zachowanie status quo oznaczało upadek firmy.

Inwestorem jest działający w Polsce i zachodniej Europie holding PCC Rail. To grupa dwunastu firm specjalizujących się transportem kolejowym (to m.in. konkurent PKP Cargo w krajowych przewozach kolejowych). Firma prowadzi też działalność operatorską na bocznicach kolejowych, zajmuje się spedycją i przeładunkami. PCC Rail była do tej pory właścicielem zaledwie 1,2 proc. udziałów w Drobnicy. To był jednak atut, który pozwolił skorzystać z prawa pierwokupu 45 proc. udziałów wystawionych na sprzedaż.

Sprzedającym był Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA Zarząd, zgodnie z przepisami, musi pozbyć się udziałów w spółkach działających na terenie portu (i skupić się jedynie na zarządzaniu terenami portowymi). Wartość transakcji nie została ujawniona. Pozostałe udziały w Drobnicy są rozproszone między pracownikami spółki. W praktyce posiadanie przez PCC Rail ponad 46 proc. udziałów daje holdingowi kontrolę nad firmą.

Formalne przeniesienie prawa własności nastąpi po podjęciu stosownych uchwał przez rady nadzorcze Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz PCC Rail SA. Na razie podpisana została tzw. warunkowa umowa sprzedaży.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy