Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Mazowieckie: Samorządy finalizują przejęcie WKD

Małgorzata Zubik, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Po blisko dwóch latach starań samorządy finalizują kupno WKD. Samorząd Mazowsza planuje jeszcze w tym roku przetarg ma dostawę 11 nowych pociągów.
- Dobrze, że wreszcie się to stało - ocenia burmistrz Podkowy Leśnej Andrzej Kościelny. - Tylko dlaczego trwało to dwa lata?

Wczoraj mieliśmy "mały finał" przejęcia kolei. Władze Mazowsza i leżących wzdłuż linii WKD Pruszkowa, Podkowy Leśnej, Milanówka, Grodziska Mazowieckiego, Brwinowa i Michałowic popisały aneks do umowy. Dzięki niemu mają prawo przejąć wszystkie udziały w kolejce. Transakcja będzie sfinalizowana pod koniec marca. Wtedy samorządy staną się właścicielami WKD.

Zabraknie wśród nich Warszawy, która wbrew umowie z jesieni 2005 r. wycofała się z kupna udziałów kolei. Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, zostawiła sobie jednak furtkę. Na ostateczną decyzję stolica ma trzy miesiące. Jeśli postanowi wejść do spółki, odkupi przypadające jej udziały od samorządu Mazowsza. - Jeszcze analizujemy tę sprawę, chcemy ją dobrze przemyśleć - mówi rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk.

Z WKD codziennie korzysta ok. 26 tys. pasażerów. Co zyskają? Piotr Szprendałowicz z zarządu Mazowsza: - W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat w kolejkę zainwestujemy 166 mln zł.

Kilkanaście milionów pochłoną wydatki na infrastrukturę. Większość pieniędzy - 142,5 mln zł - samorząd przeznaczy na nowe pociągi. Zaplanowano ich 12. Jeden, prototyp z bydgoskich zakładów PESA, jeździ już od kilku lat. Pasażerowie na niego narzekają, bo szwankuje. Teraz, jak powiedział "Gazecie" Janusz Ulatowski, dyrektor departamentu nieruchomości i infrastruktury w urzędzie marszałkowskim, samorząd ogłosi duży przetarg. - Mam nadzieję, że stanie się to jeszcze w tym roku - mówi.

Plany na przyszłość WKD są szerokie: remont i modernizacja całej linii z Warszawy do Grodziska, budowa drugiego toru między Grodziskiem a Podkową Leśną, otwarcie sieci parkingów przy stacjach. Samorządowcy liczą na pieniądze z Unii Europejskiej.

Konsorcjum Samorządowe kupi wszystkie udziały kolejki od PKP SA za 3 mln zł. 27 proc. udziałów trafi do małych samorządów, resztę dostanie Mazowsze. Jest jeszcze jedna przeszkoda formalna - potrzeba zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bo po wycofaniu się ratusza samorząd województwa zyska w spółce pozycję dominującą. Formalności mają być dopięte w miesiąc.

źródło: Gazeta Wyborcza

Przeczytaj również: Niewarszawska kolej dojazdowa (20.02.2007)

brak komentarzy