Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Wielkopolskie: Mamy już 13 szynobusów

Jacek Łuczak, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Autobus szynowy najnowszej generacji od bydgoskiej Pesy kupił Urząd Marszałkowski.
Od poniedziałku mogą nim jeździć pasażerowie.

Szynobus jest jeszcze lepszy od swoich poprzedników, bo ma najnowszy system zasilania i oświetlenia oraz ubikacje, w których znalazł się hermetyczny system odprowadzania nieczystości, podobny do tych w samolotach. No i miejsc siedzących jest więcej - 175, o 40 więcej niż dotychczas. O klimatyzacji nie wspominając.

Jest to trzynasty szynobus na wielkopolskich torach, a czwarty z Pesy i jednocześnie pierwszy z serii ośmiu, które Urząd Marszałkowski zamówił w bydgoskiej firmie za pieniądze z Unii Europejskiej. Z 60,5 mln zł na zakup taboru województwo otrzymało blisko 25 mln z Regionalnego Programu Operacyjnego. Żadne województwo w Polsce nie ma tak wielu szynobusów. Co więcej, do końca czerwca otrzymamy jeszcze pięć takich pojazdów, a ostatnie dwa - na przełomie 2007 i 2008 r.

Autobus szynowy z Pesy będzie jeździł na wszystkich niezelektryfikowanych trasach w naszym regionie. W dziewiczą podróż pojechał wczoraj o godz. 19.53 do Wągrowca.

Urząd Marszałkowski chce, aby za dwa lata po naszych torach nie jeździły już pociągi ciągnięte przez lokomotywy. W zamian za nie do 2013 r. pojawią się szynobusy i nawet 30 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Samorządowcy przygotowują się do rozpisania przetargu na dostarczenie pierwszych kilku sztuk, do zakupu których dołoży się także UE.

Jest i gorsza wiadomość: lipcowy termin powołania spółki Koleje Wielkopolskie jest zagrożony, bo... PKP Przewozy Regionalne wciąż są zadłużone. - Najtrudniejsze jest przekazanie majątku PKP samorządowi. Badamy pod kątem prawnym, czy w ogóle możliwe jest wniesienie do spółki majątku obciążonego zadłużeniem - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy