Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Wielkopolskie: Koleje Wielkopolskie jednak powstaną

gut, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Termin powołania spółki - 1 lipca - nie jest już zagrożony. Samorządowcy dogadali się z kolejarzami w najtrudniejszej dotychczas kwestii - przekazania taboru.
- To przełomowy moment - ocenia Jerzy Kriger, dyrektor Departamentu Transportu Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Tym przełomem jest porozumienie w sprawie przekazania taboru PKP Przewozy Regionalne spółce Koleje Wielkopolskie. Samorządowcy chcą, by kolejarze wnieśli w całości tabor aportem do spółki. Jednak PKP PR nie mogą tego zrobić, bo są zadłużone. Dlatego uzgodniono, że Koleje Wielkopolskie będą dzierżawić od kolei pociągi do czasu oddłużenia wspólnika. Czyli podobnie jak w spółce Koleje Mazowieckie.

Spółka Koleje Wielkopolskie mogłaby więc zostać powołana już 1 lipca, ale wszystko zależeć będzie od PKP PR, które muszą teraz wycenić swój majątek. Po wycenie będzie wiadomo, ile ma kosztować dzierżawa. - Wysokość dzierżawy właśnie ustalamy - mówi dyr. Kriger. Umowa między samorządem i koleją może zostać podpisana nawet w ciągu miesiąca.

51 proc. udziałów w spółce będzie miał wielkopolski samorząd, pozostałe 49 proc. - PKP PR. Kilkuset kolejarzy otrzyma propozycję przejścia do nowego pracodawcy. Poza sprzętem wniesionym przez kolejarzy, do 2013 r. samorząd zainwestuje w tabor około 320 mln zł. Do spółki należeć będą także wszystkie szynobusy - te już kupione i te, których kupno jest w planach. Wydatki na przewozy regionalne - około 70 mln zł rocznie - na razie nie powinny się zmienić.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy