Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Taniej pociągiem niż samochodem

Piotr Jasina, Głos Szczeciński,

dodane przez kajetansz; zmodyfikowane

Jeśli ceny benzyn nie przystopują, będziemy odstawiać auta do garażu i ruszać na urlopy pociągami.
Rodzinne bilety kosztują o ponad połowę mniej, niż paliwo. Ceny benzyn w Zachodniopomorskiem dochodzą już do 4,6 zł za litr. Pesymiści twierdzą, że w wakacje za litr PB 95 będziemy płacić nawet 5 zł. To na tyle dużo, że wiele rodzin planujących wakacyjne wojaże po kalkulacjach, decyduje się na wyjazdy pociągami.

- Planowaliśmy wyjazd do Zakopanego własnym autem - mówi Krzysztof Kieżun ze Szczecina. - Mam audi 80. W mieście spala około 10 litrów na 100 km, w trasie dwa litry mniej. Przy obecnych cenach nie ma sensu jechać samochodem. Zbyt drogo. Musiałbym wlać do baku w jedną stronę paliwa za ok. 280 zł. Tymczasem bilet rodzinny wyniesie mnie w jedną stronę niespełna 125 zł. Nawet wliczając bilet dla 5-letniego synka, Dawidka.

Jeśli benzyna PB 95 będzie kosztować 5 zł, to nasz rozmówca tylko w jedną stronę będzie musiał zatankować za 280 zł.

W Bieszczady tylko pociągiem

Pani Joanna Jankun z Polic już też zdecydowała.

- Ruszamy w Bieszczady pociągiem - informuje. - Naszego opla zostawiamy w domu. Z mężem i 8-letnim Kubusiem za bilety do Rzeszowa zapłacimy niespełna 130 zł. Paliwo, przy cenie 5 zł, będzie kosztowało nas ok. 300 zł. W jedną stronę. Ponad dwa razy więcej. Lepiej te pieniądze wydać na uciechy.

Na Mazury chyba też...

Mariusz Cebula z żoną Olą zaplanowali dwa tygodnie na Mazurach. Mają dwójkę dzieci, 3-letnią Natalię i 12-letniego Pawła.

- Zawsze jeździłem samochodem - przyznaje pan Mariusz. - Teraz zaczynam się już wahać. Jeśli benzyna będzie taka droga, to może rzeczywiście lepiej jechać pociągiem. Mój 2-litrowy scenic, wakacyjne obciążony bagażami, spali ok. 9 litrów benzyny na 100 km.

Za bilety do Giżycka, w II kl. pociągu pospiesznego nasi rozmówcy zapłacą 118,17 zł. Wykupić muszą dwa bilety dla dorosłych i jeden dla starszego syna. Córeczka pojedzie za bilet gratisowy. Nie ukończyła bowiem 4 lat. Jadąc samochodem, będą musieli zatankować paliwo za ponad 240 zł.

A ceny szaleją

W Świnoujściu benzyna 95 kosztuje od 4,59 do 4,65 zł. Najtaniej jest w Orlenie, na lewobrzeżnej części miasta. Tam litr kosztuje 4,59. Najdrożej w centrum - 4,65 zł. Przy drodze na przeprawę promową "Karsibór" litr benzyny 95 kosztuje 4,62 zł.

W Stargardzie na niektórych stacjach płacimy już 4,59. Podobnie w Policach, na stacji Lotosu.

W Szczecinie na wielu stacjach benzyna Pb 95 kosztuje ponad 4,55. Tyle wczoraj płaciliśmy na stacji przy ul. Obotryckiej.

Andrzej Florczak z BM Refleks, firmy monitorującej ceny paliw informuje, że ceny Eurosuper 95 i Superplus 98 średnio wzrosły o 5 gr na litrze, olej o 6 groszy.

- Odnotowaliśmy też wyraźną podwyżkę, o 5 gr/l autogazu - dodaje.

Ile to kosztuje

Bilety PKP, posp., II kl. dla dwojga rodziców i dziecka w wieku powyżej 4 lat:

Szczecin - Zakopane - rodzice + dziecko = 124,09 zł
Koszt paliwa 5zł/l = 260 zł przy spalaniu 8l/100 km

Szczecin - Rzeszów - rodzice + dziecko = 124,09 zł
Koszt paliwa = 300 zł przy spalaniu 8 l/100 km

Szczecin - Giżycko - rodzice + dziecko = 118,17 zł
Koszt paliwa = 245 zł przy spalaniu 9l/100 km.

źródło: Głos Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona