Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju kolej

Gdynia: Gdyński dworzec czeka remont

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Dworzec Gdynia Główna Osobowa zostanie odnowiony. - Wreszcie przestaniemy się go wstydzić - mówią władze miasta.
O pilnej potrzebie remontu gdyńskiego dworca mówi się od lat. Wysiadających w Gdyni podróżnych wita budynek z lat 50., który czasy świetności ma już dawno za sobą - nieodnawiany od paru dekad, z chaotycznie rozmieszczonymi sklepami i przypadkową zabudową. Także jego czystość pozostawia wiele do życzenia.

Kolej przygotowuje się do kompleksowej modernizacji dworca i jego otoczenia, ale planowana inwestycja ma być połączona z powstaniem nowej dzielnicy usługowo-biznesowej w miejscu tzw. Międzytorza (tereny między ul. Jana z Kolna z obszarami przyportowymi). Trwająca teraz procedura przekazywania gruntów kolei przez skarb państwa powinna zakończyć się za dwa lata i wtedy PKP chcą wydzierżawić cały teren inwestorowi, który zadba o rewitalizację dworca i na nowo zagospodaruje przestrzeń wokół niego.

Ale dopóki to nie nastąpi, budynek dworca ma zostać odnowiony, by nie odstraszał pasażerów swoim wyglądem. W piątek 8 czerwca Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i Paweł Olczyk, dyrektor Biura Nieruchomości Strategicznych PKP, podpisali porozumienie w tej sprawie. Zakłada ono, że do końca października br. dworzec zostanie odmalowany, porządnie posprzątany i otrzyma nowe oświetlenie. Remontu doczeka się też posadzka, kolej zobowiązała się uporządkować dworcowe reklamy i chaotycznie ustawione stoiska, a miasto poprawić stan chodników i dróg wokół budynku. - Koszty robót, które wyniosą pół miliona złotych, podzielimy z PKP po połowie - zapowiada Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. - Dzięki temu jeszcze w tym roku dworzec będzie czysty i schludny. Wreszcie przestaniemy się go wstydzić! - dodaje.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona