Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kujawsko-Pomorskie: Brytyjczycy wypchnęli z torów PKP

Jacek Hołub, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Koniec monopolu PKP na polskich torach. Konsorcjum PCC Rail i brytyjskiej Arrivy wygrało przetarg na przewozy pasażerów w Kujawsko-Pomorskiem.
Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego jednogłośnie zdecydował wczoraj, że przewozy pasażerskie na niezelektryfikowanych liniach w tym regionie od grudnia 2007 r. świadczyć będzie polsko-brytyjskie konsorcjum PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska. Brytyjczycy pokonali w przetargu dotychczasowego monopolistę - spółkę PKP Przewozy Regionalne. Kontrakt ma obowiązywać przez trzy lata.

- Ta oferta była znacznie tańsza - mówi Tomasz Moraczewski z urzędu marszałkowskiego w Toruniu. - PKP Przewozy Regionalne chciały 18,36 zł dopłaty do każdego kilometra, natomiast PCC 12 zł.

Przy 1,6-1,75 mln km rocznie - a tyle chce zakontraktować samorząd - daje to kwoty: niemal 67,9 mln zł dla PCC Rail lub 96,2 mln zł dla PKP PR.

Kujawsko-Pomorskie ma być pierwszym przyczółkiem Brytyjczyków, którzy szykują się do rywalizacji o Polski rynek. Jak twierdzi Rafał Błaszkiewicz z PCC Rail, jego firma chce sprowadzić w najbliższych latach do Polski 30 pociągów z Niemiec.

PKP PR nie składa broni. Spółka jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu oprotestowała jego warunki i domaga się unieważnienia całej procedury. Spór ma rozstrzygnąć 26 czerwca Urząd Zamówień Publicznych.

Zarząd województwa unieważnił wczoraj dwa inne przetargi na regionalne przewozy kolejowe - na trasach zelektryfikowanych i linii Toruń - Bydgoszcz. Powód? Propozycja złożona przez jedynego oferenta - PKP PR - przekracza możliwości finansowe samorządu.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy