Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Pociąg do samej (prawie) plaży

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kajetansz; zmodyfikowane

Zamiast zakorkowaną trasą, w 86 minut specjalnym pociągiem. PKP zachęca szczecinian, by wybierając się nad morze wybrali kolej.
Specjalny pociąg plażowy ruszy już w sobotę. Kursować będzie codziennie, do 2 września. PKP Przewozy Regionalne ruszyły z kampanią reklamową.

- To alternatywa dla zatłoczonej i niebezpiecznej drogi nad morze - mówi Tomasz Janowski, rzecznik PKP PR w Szczecinie. - Zachęcamy szczecinian do tego, by wybierając się na plażę, zrezygnowali z jazdy samochodem i wybrali pociąg.

Przejazd ze Szczecina do Międzyzdrojów trwać będzie tylko 86 minut. Pociąg odjeżdżać będzie z Dworca Głównego o godz. 8, a w Międzyzdrojach będzie o 9.26. Kto chce, może pojechać do Świnoujścia (o 9.43 koniec biegu). W drogę powrotną skład rusza z Międzyzdrojów o 18.31 (ze Świnoujścia o 18.14). W Szczecinie jest o 20.02.

PKP zapewnia też, że w tym sezonie podróż nad morze będzie wyjątkowo wygodna. Pociąg plażowy obsługiwać będą zmodernizowane jednostki elektryczne. Są zdecydowanie cichsze i wygodniejsze od starych "żółtków". Poza tym mają specjalne przedziały dla posiadaczy rowerów, w którym znajdują się wieszaki na jednoślady.

Czy podróż pociągiem się opłaca? Pod względem czasu przejazdu na pewno. W tym sezonie przebudowywany będzie odcinek "trójki" przy zjeździe na Międzyzdroje. Już teraz obowiązuje tam ruch wahadłowy. Podróż autem na plaże może więc trwać ponad dwie godziny.

Opłaca się także pod względem finansowym. Bilet dla jednej osoby w jedną stronę kosztuje 17 zł, a w obie strony 34 zł. Podróż samochodem jest w tej sytuacji nieopłacalna. Trochę inaczej wyglądają koszty w przypadku rodziny z dwójką dzieci. Kupując bilet rodzinny, zapłaci 44,42 zł (w jedną stronę). Policzmy: bilety nad morze i z powrotem kosztować będą w sumie 88,84 zł. To wartość około 20 l paliwa. Zakładając, że nie utkniemy w korkach, tyle mniej więcej paliwa spali przeciętne auto. Oczywiście, jadąc pociągiem, unikniemy także kłopotów z parkowaniem, a przecież w sezonie nie sposób zaparkować blisko plaży.

Może wodolotem?

Tylko 50 min zajmie podróż ze Szczecina do Świnoujścia pasażerom wodolotu, który kupiła spółka Żegluga Szczecińska-Wodoloty. Jednostka typu Kometa (przed laty tego typu wodoloty były już w Szczecinie) musi przejść remont. Nie wiadomo, kiedy wejdzie na linię i ile będzie kosztował bilet.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona