Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Do Kijowa nadal z przesiadką

Marzenna Głuchowska, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Od dwóch lat rozmaite organizacje zabiegają o przywrócenie bezpośredniego wagonu sypialnego ze Szczecina do Kijowa. Ostatnio do PKP Intercity zwrócił się o to szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce. Niestety, też bezowocnie.
Bezpośredni wagon sypialny przestał jeździć ze Szczecina do Kijowa w 2003 r. Przed dwoma laty o przywrócenie tego połączenia do PKP Intercity zwrócił się oddział zachodniopomorski stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Poparły go także inne organizacje: szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce, Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód", Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego Pomerania oraz Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej. Starania te nic nie dały. Kolejowa spółka stwierdziła, że sleepingu nie będzie ze względów ekonomicznych.

W minionym roku "Wspólnota Polska" znów ponowiła wniosek do PKP IC. Wsparła go Stocznia Szczecińska Nowa, która ma wielu pracowników zza wschodniej granicy. Przewoźnik stwierdził, że decyzję podejmie po przeprowadzeniu analiz i zbadaniu zapotrzebowania na taką usługę.

O wynikach badań zapadła jednak cisza. Zatem w końcu maja br. szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce samodzielnie już wystąpił do prezesa PKP IC o reaktywowanie połączenia.

"Nie bez powodu w Szczecinie powstał Honorowy Konsulat Ukrainy, w ostatnim okresie następuje ożywienie wzajemnych kontaktów gospodarczych, kulturalnych, społecznych i turystycznych. (...) Poznań, jako jedno z miast wytypowane do organizacji Euro 2012, także oczekuje zwiększenia połączeń z Ukrainą. Przedłużenie połączenia Kijów-Poznań do Szczecina jest najlepszym rozwiązaniem pod wieloma względami, a najważniejszy dla PKP Intercity jest ten ekonomiczny" - czytamy w piśmie związku.

I trzecie podejście do wagonu okazało się nieskuteczne. - Obecnie uruchomienie takiego połączenia jest niemożliwe - stwierdza tym razem Adrianna Chibowska, rzecznik PKP IC. - Trwa w tej chwili remont węzła poznańskiego i utrudnia to ewentualne zmiany. Ponadto jest zbyt małe zainteresowanie taką usługą.

Mieszkańcom zachodniopomorskiego, jak i Ukraińcom nie pozostaje więc nic innego, jak podróż Szczecin-Kijów z przesiadką w Poznaniu - notabene pociągiem nie należącym do PKP IC.

Może kolejowa spółka dostrzeże jednak potrzebę uruchomienia wagonu wraz z szerszym otwarciem przed naszymi wschodnimi sąsiadami polskiego rynku pracy? Nowe rozporządzenie jest już w końcowej fazie uzgodnień międzyresortowych.

źródło: Kurier Szczeciński

6 komentarzy