Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Dolnośląskie: Nowe szynobusy z czarnym orłem

Marek Szempliński, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark 

Osiem autobusów szynowych kupił dolnośląski urząd marszałkowski. Do Wrocławia mają być dostarczone do czerwca przyszłego roku.
W poniedziałek, w szynobusie jadącym z Wrocławia do Kobierzyc, marszałek Andrzej Łoś i Patryk Wild, odpowiedzialny za transport członek zarządu, podpisali umowę z przedstawicielami producenta - bydgoskiej firmy PESA.

Na dolnośląskie tory ma trafić pięć dwuczłonowych szynobusów zabierających 281 pasażerów (134 na miejscach siedzących) oraz trzy jednoczłonowe, którymi mogą podróżować 162 osoby (70 miejsc siedzących). Żółte autobusy z herbem województwa są klimatyzowane i mają monitorowane wnętrza. Mogą mknąć, gdyby pozwalał na to stan torowiska, nawet z prędkością 140 km/h.

Szynowe autobusy kosztowały urząd marszałkowski 56 mln zł. Zakup był możliwy dzięki unijnej dotacji - aż 23,5 mln zł pochodzi ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport. Będą przekazane do eksploatacji spółce PKP Przewozy Regionalne.

Zarząd województwa chce, by szynobusy obsługiwały zamierające linie, na których wycofywane są pociągi. Koszt przejazdu autobusu szynowego waha się od 14 do 16 zł za kilometr. Na przejazd pociągu elektrycznego trzeba wydać od 24 do 26 zł.

Nie bez kozery umowa była podpisywana na trasie do Kobierzyc. Bo trasa przez Klecinę i Bielany Wrocławskie jest jedną z tych, które samorząd wojewódzki chciałby przejąć od PKP.

Patryk Wild zapowiada, że stanie się to w ciągu półtora roku: - Chcielibyśmy także uruchomić podobne połączenia z Wrocławia do Trzebnicy, z Kobierzyc do Świdnicy i Piławy Górnej oraz między Jakuszycami i Szklarską Porębą.

Od 2004 roku samorząd województwa zakupił już cztery autobusy szynowe. PKP Przewozy Regionalne wykorzystują je na trasie tzw. linii podsudeckiej: Kamieniec Ząbkowicki-Jaworzyna Śląska-Legnica.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona