Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Krócej do Berlina i Warszawy

ArR, Kurier Szczeciński,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Norbert Obrycki, marszałek województwa zachodniopomorskiego, oraz Piotr Krzystek, prezydent Szczecina przekonywali Ministerstwo Transportu do modernizacji połączenia polsko-niemieckiego. Według przedstawicieli Obryckiego, szanse na szybką poprawę torów do Niemiec są większe niż kiedykolwiek.
Szczecinianie mogliby do Berlina docierać koleją w nieco więcej niż godzinę. Jest tylko jeden problem. Od lat Polskie Koleje Państwowe nie modernizują 8 kilometrów torów dzielących szczeciński Dworzec Główny od granicy państwowej. Po drugiej stronie wymiana infrastruktury na wytrzymującą większe prędkości już dobiega końca. O zmianę tego stanu rzeczy marszałek Obrycki wraz z prezydentem Szczecina zabiegali u Mirosława Chaberka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu. Jak zapewniają przedstawiciele marszałka - dotąd PKP były przekonane, że do poprawy sytuacji potrzebny jest kosztowny kompleksowy remont torów wraz z przebudową infrastruktury na granicy. Zachodniopomorscy samorządowcy zapewniali w ministerstwie, że niezbędna jest tylko wymiana torowiska. Po spotkaniu reprezentanci kolei zobowiązali się do przedstawienia w ciągu 2 tygodni nowej kalkulacji kosztów modernizacji.

Innym tematem dyskusji przedstawicieli miasta i województwa w ministerstwie były możliwości skrócenia czasu przejazdu pociągami typu intercity z Warszawy do Szczecina. Według marszałka i prezydenta to też jest możliwe, a dzięki temu region i jego stolica mogłyby się szybciej rozwijać.

źródło: Kurier Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona