Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kujawsko-Pomorskie: Podróż koleją już nie tylko z PKP

Natalia Waloch, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark ; zmodyfikowane

Umowa przełamująca monopol PKP na kujawsko-pomorskich torach podpisana. W tle zaś trwa konflikt w PKP Przewozy Regionalne.
Wczorajsze podpisanie umowy z PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska wieńczy jego sukces w przetargu na połączenia kolejowe w Kujawsko-Pomorskiem. Po raz pierwszy po torach regionu pasażerowie nie będą wożeni przez pociągi Polskich Linii Kolejowych. Umowa z polsko-brytyjskim konsorcjum opiewa na kwotę 68 mln zł - tyle do przewozów dopłaci Urząd Marszałkowski do 2010 r. Pierwszy kurs obsługiwany przez PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska odbędzie się 9 grudnia br.

Wybór tej firmy spowodował prawdziwą burzę w PKP Przewozy Regionalne, które dotąd były monopolistą na rynku. W ubiegłym tygodniu związkowcy z "Solidarności" winą za porażkę w przetargu z polsko-brytyjskim konkurentem obarczyli obecnego prezesa PKP PR Mieczysława Cichosza i zażądali jego dymisji. Ich stanowiska nie podzielają jednak koledzy z innych związków, m.in. Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych Regionu Kujaw i Pomorza i Związku Zawodowego Drużyn Konduktorskich. W liście do prezesa PKP SA Andrzeja Wacha wyrazili "głębokie zaniepokojenie" działaniami "S": - Są całkowicie sprzeczne z wolą i odczuciami większości pracowników naszego zakładu, a jedynie stanowią kolejny krok mający na celu przejęcie władzy w naszym zakładzie przez przedstawicieli NSZZ "S" - czytamy w liście do Wacha.

Związkowcy bronią też odwołanego po interwencji "S" szefa PKP PR: - Obarczanie winą dyrektora Cichosza za niepowodzenie w rozstrzygnięciu przetargu samorządowego (...) jest całkowicie nieuzasadnione - twierdzą.

Ich zdaniem porażka z PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska to wynik braku wystarczającego taboru w PKP PR. Od prezesa PKP SA domagają się wstrzymania odwołania Cichosza i grożą protestami "o nieprzewidywalnym zakresie". Najbliższe tygodnie będą decydujące dla dalszej działalności PKP PR w naszym regionie. Władze województwa właśnie rozpisały kolejny przetarg - tym razem na połączenia na zelektryfikowanych liniach, czyli na dwie trzecie wszystkich przewozów osobowych. Wartość zamówienia to około 52 mln zł. Koperty z ofertami zostaną otwarte 20 sierpnia.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona