Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Radom: Wywalczyli pociąg, teraz go promują

Małgorzata Rusek, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Najpierw wywalczyli powrót pociągów na trasę Radom - Drzewica, teraz własnym sumptem reklamują nowe połączenie
To grupa młodych ludzi (średnia wieku dwadzieścia kilka lat). Aktywni są na naszym forum internetowym radom.gazeta.pl, niektórzy działają w stowarzyszeniu Kocham Radom, prowadzą portal wojewodztwo.radom.pl. Od dawna zabiegali o przywrócenie połączenia na trasie Radom - Drzewica. W realizację pomysłu zaangażował się w zarząd województwa mazowieckiego. Efekt: od września do Drzewicy i Przysuchy będzie można dojechać pociągiem. W sumie na trasę wyjedzie pięć par pociągów, trzy będą kursowały między Radomiem a Drzewicą, dwa na linii Radom - Przysucha. Połączenia zapewni spółka Koleje Mazowieckie. Rozkład został przygotowany tak, aby umożliwić pasażerom dogodną przesiadkę w Radomiu na pociąg do Warszawy.

Ale na stacjach na trasie do Drzewicy jak na razie nie ma żadnych informacji o przywróconym połączeniu. Społecznicy postanowili sami je zareklamować.

- Informacja musi trafić do ludzi odpowiednio wcześniej. Jaki sens ma całe przedsięwzięcie, gdy nikt nie będzie wiedział, że pociągi już kursują - mówi Radomir Jasiński, administrator portalu wojewodztwo.radom.pl.

Zaprojektowali więc i wydrukowali plakaty z informacją o połączeniu i rozkładem jazdy, przygotowali też zasobniki, z których podróżni będą mogli zabierać rozkłady jazdy. Już porozumieli się z władzami gmin leżących na trasie i dostali zgodę na rozwieszenie plakatów nie tylko urzędach i szkołach, ale i w ośrodkach pomocy społecznej.

- Plakaty będą w Wolanowie, Wieniawie, Przysusze i Drzewicy. Pojawią się w wydziałach spraw obywatelskich, bo teraz ludzie przychodzą wymieniać tam dowody osobiste, i w ośrodkach pomocy społecznej, bo to też często odwiedzane miejsce przez mieszkańców. Na drugi rzut zostawiliśmy mniejsze miejscowości, w których pociąg też będzie się zatrzymywał. Tam chcemy oplakatować gminne sklepiki - mówi Jasiński.

Pomysłodawcy akcji informacyjnej dystrybucję plakatów przeprowadzają własnym sumptem. Do bliżej położonych miejscowości zawiozą je na rowerach, na dłuższe trasy wybiorą się prywatnymi samochodami. O pomoc w rozpowszechnieniu informacji o pociągu poprosili także miejscowych proboszczów.

- To doskonały pomysł - mówi Jakub Majewski z Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei i zapowiada, że kolej także już rusza ze swoją kampanią informacyjną. Plakaty pojawią się na płotach, tablicach ogłoszeń w urzędach i sklepach.

- Stacje kolejowe będą ostatnim miejscem, w którym wywiesimy informacje - zapewnia. Rozkłady jazdy pociągu będą rozdawane w kasach, ale i w autobusach, które kursują na trasie do Drzewicy i Przysuchy. Inaugurację połączenia zaplanowano na 1 września. Po uroczystym przecięciu wstęgi o godz. 10.30 21 minut później ruszy pociąg ze stacji Radom do Drzewicy. Pierwszy kurs w ramach promocji za darmo.

O której odjadą

Z Radomia do Drzewicy pociągi będą odjeżdżały o godz.: 10.51 (w Drzewicy o 12.04), 15.54 (17.09), 20.15 (21.30); do Przysuchy zaś o: 7.52 (w Przysusze o 8.43) i 13.58 (14.48).

Z Drzewicy do Radomia pociągi będą wyjeżdżać o godz. 5.55 (w Radomiu o 7.06), 12.13 (13.22), 18.10 (19.21), natomiast z Przysuchy o 8.56 (w Radomiu o 9.40).

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona