Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Świnoujście: Pojedziemy w przyszłym roku

Hanna Lachowska, Głos Szczeciński,

dodane przez kajetansz; zmodyfikowane

Połączenie kolejowe z Niemcami będzie uruchomione dopiero, gdy Polska wejdzie do układu z Schengen, który znosi granice wewnątrz Unii Europejskiej.
Linia kolejowa będzie przedłużeniem już istniejącej po niemieckiej stronie kolejki UBB. Jej uruchomienie planowano pod koniec tego roku. Ale Niemcom nie opłacało się inwestować w pomieszczenia do odprawy granicznej, które po wejściu Polski do układu z Schengen byłyby bezużyteczne. Postanowili więc zaczekać.

Ostatecznej decyzji i daty o przystąpieniu Polski do porozumienia w Schengen jeszcze nie ma. Wszystko jednak wskazuje na to, że bez odpraw granicznych będziemy jeździć od 1 stycznia przyszłego roku.

Chcą zdążyć na sezonDlatego dopiero kilka tygodni temu Niemcy złożyli wniosek o pozwolenie na budowę infrastruktury kolejowej. Dwa dni temu prezydent miasta wydał taki dokument. Nie ma w nim jednak daty rozpoczęcia inwestycji, ani jej zakończenia. Zgodnie z prawem budowlanym, muszą rozpocząć inwestycję w ciągu 2 lat od wydania pozwolenia. W przeciwnym wypadku pozwolenie traci ważność.

- Ale z tego, co mówili przedstawiciele firmy UBB, chcą to zrobić jak najszybciej. Tak, aby w przyszłym roku uruchomić już połączenie - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Swinoujścia. - W końcu to dla nich pieniądze.

Linia UBB będzie przedłużona od granicy państwa do ulicy 11 Listopada. Tory będą biegły przez las wzdłuż ulicy Wojska Polskiego (za istniejącą ścieżką rowerową). Przy skrzyżowaniu z ulicą 11 Listopada ma stanąć budynek dworca Świnoujście-Centrum z peronem. Niemcy zbudują też nową ulicę łączącą ulicę Zamkową z ulicą 11 Listopada.

Jakie są planyW planach jest przedłużenie torów do przejścia granicznego Świnoujście-Garz. Ale to dopiero kolejny etap, który w tej chwili nie wiadomo kiedy będzie realizowany.

źródło: Głos Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona