Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Kolej zmodernizuje linię Poznań - Szczecin - Świnoujście

Polska Agencja Prasowa,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Mapy potrzebne do sporządzenia projektu modernizacji linii kolejowej E59 na odcinku Poznań-Szczecin-Świnoujście powstaną w ciągu najbliższych 9 miesięcy. Umowę w tej sprawie podpisano dziś w siedzibie PKP Polskie Linie Kolejowe SA w Warszawie.
Jak wyjaśnił Mariusz Madej z Biura Zamówień Publicznych Polskich Linii Kolejowych, mapy zostaną opracowane metodą fotogrametryczną. Chodzi o sfotografowanie linii kolejowej E59 i wykonanie cyfrowego modelu terenu. Na podstawie tych map będzie można stworzyć plany geodezyjne.

Koszt opracowania map ma wynieść 960 tys. euro. Połowa tej kwoty ma pochodzić z unijnego funduszu TEN-T, który wspomaga finansowo budowę najważniejszych europejskich szlaków komunikacyjnych. Druga połowa trafi z budżetu państwa.

Magistrala E59 Świnoujście-Szczecin-Poznań-Wrocław-Chałupki to część międzynarodowego odcinka transportowego z Malmoe i Ystad do Wiednia, Budapesztu i Pragi. Jest najkrótszym połączeniem Skandynawii z Europą Środkowo-Wschodnią i Bałkanami. Modernizacja linii kolejowej na odcinku Wrocław-Poznań-Szczecin jest przewidziana na lata 2008-2014. Jej koszt to ponad 1,5 mld euro.

źródło: Polskie Radio Szczecin

możliwość komentowania została wyłączona