Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Niemcy ujawniają sekrety PKP

akr,

dodane przez djdark ; zmodyfikowane

Narodowy niemiecki przewoźnik kolejowy ujawnił nowy rozkład Polskich Kolei Państwowych. PKP opublikuje go dopiero pod koniec miesiąca.
Nowy rozkład PKP będzie obowiązywał od 9 grudnia, jednak polskie koleje zwlekają z jego ujawnieniem. To skutek przeciągających się negocjacji z niektórymi samorządami, które finansują regionalne połączenia kolejowe (trwają spory co do wynagrodzenia dla spółek PKP). Nowe godziny odjazdu i przyjazdu pociągów poznamy dopiero pod koniec miesiąca. Ale można ominąć blokadę PKP. Już od piątku cały rozkład PKP jest dostępny na stronie internetowej Deutsche Bahn (www.bahn.de). Jak do tego doszło?

Międzynarodowe przepisy zmuszają PKP do przekazania nowego rozkładu na dwa miesiące przed jego wprowadzeniem do UIC (Międzynarodowy Związek Kolei). UIC nie robi z tych danych tajemnicy. I korzysta z tego niemiecka kolej, która wszystkie dane na miesiąc przed zmianami udostępnia w swojej sieci. Baza nie dotyczy jedynie połączeń wewnątrz Niemiec, czy też pociągów kursujących do lub z Niemiec do sąsiedniego kraju. Na stronie Deutsche Bahn można sprawdzić na przykład, jak dotrzeć ze Szczecina do Gdańska, czy też Warszawy.

Dla szczecinian nowinką w nowym rozkładzie jest Inter City do Warszawy. Ze Szczecina "Prus" ma odjeżdżać o 16.03. Przyjazd na stację Warszawa Centralna planowany jest na 21.35. W kierunku Szczecina ruszy o 6.25, a na Dworzec Główny przyjedzie o 11.56. Nowością jest też wagon sypialny, który będzie dołączany do pociągu relacji Szczecin-Terespol-Szczecin (przez Warszawę).

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona