Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Dolnośląskie: Kolejarze mogą lada dzień zacząć strajkować

Patryk W. Młynek, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark 

Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy przygotowuje się do akcji protestacyjnej, która ma objąć cały kraj. Ewentualny strajk, do którego dołączą również dolnośląscy kolejarze, może wybuchnąć jeszcze przed świętami. - Chcemy realnych, a nie symbolicznych podwyżek - mówią związkowcy
Mirosław Lisowski, przewodniczący Okręgowej Sekcji Kolejarzy we Wrocławiu: - Czekamy na powołanie nowego wiceministra infrastruktury zajmującego się kolejnictwem, aby zacząć negocjacje płacowe. Jeśli się nie dogadamy, mogą wybuchnąć protesty.

Nie wiadomo jeszcze, jaką formę miałyby przybrać.

- Do 19 grudnia chcemy uzgodnić z pozostałymi kolejowymi związkami zawodowymi wspólne postulaty i przedstawić je pracodawcy, z którym teraz jesteśmy w sporze zbiorowym. Oczywiście głównym postulatem jest podwyżka - mówi Dariusz Cierpisz, przewodniczący Związku Zawodowego Kolejarzy Dolnośląskich. - Wiemy tylko, że do protestu na pewno dojdzie jeszcze przed świętami.

Ostatnią podwyżkę pracownicy kolei dostali w maju. Była ona efektem negocjacji z rządem, które toczyły się od połowy 2006 r. - Kwoty były symboliczne. Szeregowy pracownik dostał około 50 złotych na rękę. Dziś przy galopujących cenach prawie wszystkiego, a także podwyżek w innych sektorach gospodarki, taka suma na pewno nie będzie nas satysfakcjonować - zapowiada Cierpisz.

Kolejarze mają żądać podniesienia płac o 40 do 50 procent. Teraz średnia pensja kolejarza wynosi ok. 2 tys. zł brutto.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona