Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Dworzec XXI wieku

Głos Szczeciński,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Stargardzki dworzec kolejowy i jego okolice mają być wizytówką miasta. Do 2012 roku ma tu powstać imponujące centrum komunikacyjne.
Przygotowana już została wizualizacja przyszłego centrum.

- Stargardzki dworzec kolejowy należy do strategicznych dla kolei węzłów - mówi Józef Jastrzębski z firmy Ingeno Consult, która wymyśliła koncepcję jego zagospodarowania. - Ten atut warto wykorzystać.

- Może to być strefa, która połączy podzielony przez kolej na dwie części Stargard - uważa Paweł Zaremba, architekt.

Kolej i miasto myślą o założeniu spółki. Jej zadaniem będzie znalezienie inwestorów.

Już wymyślili nazwęWstępnie ustalono, ze centrum będzie miało nazwę "Hetman".

- To dobrze, ze nasz dworzec zostanie odremontowany - mówią Marianna i Eugeniusz Wojdalscy ze Stargardu. - Ale naszym zdaniem, nie powinno się go zmieniać aż tak diametralnie. Bo stare dworce mają swój niepowtarzalny urok.

Wstępny projekt zagospodarowania terenu ograniczonego ulicami Szczecińską, Bema, Barnima, Dworcową i Konopnickiej jest bardzo ambitny. Zakłada powstanie nowoczesnej bryły budynku dworca i kompleksu obsługi ruchu pasażerskiego.

Tunel połączy dworcePlanowane jest powstanie m.in. biura informacji turystycznej, poczekalni z kawiarenką internetową, kawiarni i cukierni, holu prasowego, czytelni dla podróżnych, salonu fryzjerskiego, przechowalni bagażu i palarni dla podróżnych. Dworzec PKP ma być połączony tunelem z dworcem PKS. Przebudowy doczekałby się także wiadukt kolejowy nad ul. Wyszyńskiego i wejście pod nim. Zmiany wizerunku doczekać się ma nie tylko dworzec, ale i przyległe ulice Dworcowa i Towarowa. Mają być poszerzone, powstaną tam parkingi i miejsca dla busów.

źródło: Głos Szczeciński

brak komentarzy