Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Pomorskie/Kujawsko-Pomorskie: Stan torów nie pozwala jeździć pociągom

mj, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Od 1 lutego nie pojedziemy pociągiem z Kwidzyna do Grudziądza. Wszystko przez katastrofalny stan części torowiska leżącej w Kujawsko-Pomorskiem - pociągi pokonują go z prędkością 10 km na godzinę.
Dotychczas z linii Kwidzyn-Grudziądz korzystało osiem pociągów, jeździły nimi głównie dzieci i młodzież do szkół. - Boje się puszczać córkę do Kwidzyna rozklekotanym busem - mówi Mariola Gołąbek z Gardei.

- Prędkość pociągów przestała być konkurencyjna w stosunku do komunikacji autobusowej, co zmniejszyło liczbę pasażerów zwiększając równocześnie deficyt - tłumaczy rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Beata Krzemińska.

Fatalny stan torów dotyczy połowy trasy, zarządzanej przez należący do PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Toruniu. Resztą zajmuje się jego odpowiednik w Gdańsku - tam prędkość waha się od 70 do 80 km na godzinę i trwają prace nad jej podwyższeniem. Dotychczas przewozy na biegnącej przez dwa województwa trasie współfinansowały Pomorze i Kujawy.

- Będziemy współfinansować przewozy, jeżeli zostanie przywrócona prędkość projektowa, czyli 80 km na godzinę - zapewnia Beata Krzemińska. Jakie są na to szanse?

- Robimy wszystko, żeby znaleźć środki na remont odcinka w najgorszym stanie, tak aby pociągi mogły na całej trasie jeździć 30 km na godzinę - informuje dyrektor techniczny Zakładu Linii Kolejowych w Toruniu, Zbigniew Waszewski. - Natomiast prędkość projektową chcemy przywrócić w ciągu 4 lat.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy