Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Podkarpackie: Duże pieniądze na modernizację torów

mb, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark 

Samorząd wojewódzki chce przeznaczyć aż 48,6 mln euro na modernizację regionalnych linii kolejowych na trasie od Rzeszowa po Łupków na granicy polsko-słowackiej. Dzięki temu pociąg np. ze stolicy regionu do Jasła będzie miał szansę przejechać w godzinę.
W Regionalnym Programie Operacyjnym dla województwa podkarpackiego na rewitalizację linii kolejowych na południu regionu zaplanowano 48,6 mln euro. Te pieniądze mają zostać wydane do 2013 r. na generalny remont torów. - Chcemy doprowadzić do tego, by po regionalnych liniach pociągi zaczęły jeździć szybciej, by ludzie mogli sprawniej dojechać do pracy w Rzeszowie. To też wyjście naprzeciw usprawnieniu ruchu turystycznego pomiędzy Polską a Słowacją, zwiększenia dostępności turystycznej Bieszczadów. Myślimy też o remoncie torów na linii do Krościenka - informuje Bogdan Rzońca, wicemarszałek podkarpacki.

W RPO została też zarezerwowana suma 18 mln euro na zakup autobusów szynowych. Za tę kwotę będzie można kupić siedem lub osiem pojazdów. Do tej pory po podkarpackich torach jeżdżą cztery szynobusy.

Na kolei słyszymy, że suma 48 mln euro to nie całość kosztów, które pochłonie modernizacja torów kolejowych. - W sumie cała ta operacja modernizacji trasy na południu Podkarpacia będzie kosztować 225 mln zł. Własny wkład kolei to ok. 25 proc. Województwo da swój własny wkład w tę kwotę. Tory na tym terenie są już na pograniczu żywotności. Mają najmniej 20, 30 lat - mówi Marek Małacha, zastępca dyrektora ds. eksploatacyjnych Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie.

Dla zobrazowania sytuacji słyszymy na kolei taki przykład: teraz z Rzeszowa do Jasła pociąg jedzie dwie godziny. Po modernizacji czas takiej podróży nie powinien przekraczać jednej godziny.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona