Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Mazowieckie: Testy nowych pociągów regionalnych

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

W fabryce szwajcarskiego Stadlera w Siedlcach zmontowano już dwa pierwsze, nowoczesne pociągi elektryczne, które mają jeździć na trasach podmiejskich. Koleje Mazowieckie ogłosiły konkurs na ich nazwę.
Stadler na razie pilnie strzeże pociągów na terenie zakładu. Za kilka dni szykuje oficjalną prezentację dla oficjeli i dziennikarzy. - Pociągi wyglądają imponująco. Jeden jest w barwach Kolei Mazowieckich, drugi w kolorach śląskiego oddziału PKP, gdzie też mają jeździć takie składy. Na ich prezentację zamierza wybrać się prymas Józef Glemp, który akurat będzie w Siedlcach - zapowiada Teresa Wiśniewska reprezentująca Stadlera w Polsce.

Samorządy Mazowsza i Śląska kupiły 14 takich pociągów. Dziesięć z nich będzie kursować na zatłoczonych trasach do Warszawy. Pod koniec lutego zaczną się ich testy. Pierwsze dwa składy mają być przekazane Kolejom Mazowieckim pod koniec maja. Kolejne będą sukcesywnie pojawiać się na torach do końca roku. Zapewne będzie to miła odmiana dla pasażerów, którzy na co dzień jeżdżą starymi, rozklekotanymi pociągami.

Ta dziesiątka pociągów jednak to kropla w morzu potrzeb. Kolejom przydałyby się o wiele większe dostawy. W drugiej połowie roku mają być dostarczone pierwsze z 11 składów piętrowych, które zamówiło Mazowsze. Problem w tym, że samorząd musi teraz znaleźć lokomotywy, które je pociągną. Możliwe, że piętrusy będą przez pewien czas stały bezczynnie na bocznicy.

Koleje Mazowieckie szukają nazwy dla pociągów produkowanych przez Stadlera. Przewoźnikowi nie wystarcza nazwa FLIRT nadana przez producenta, która jest skrótem od angielskiego określenia Fast Light Innovative Regional Train - szybki, lekki, innowacyjny pociąg regionalny. - Szukamy nazwy, która by go wyróżniała. Będziemy jej używać w czasie kampanii promującej nowe pociągi - mówi Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich.

Propozycje można zgłaszać do końca marca na adres konkurs@mazowieckie.com.pl. Na zwycięzcę czeka nagroda ufundowana przez firmę Stadler.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona