Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Niemiecką koleją do Świnoujścia

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Niemieccy kolejarze opublikowali rozkład jazdy pociągów, które będą kursować na przygotowywanej do otwarcia nowej linii do polskiego kurortu.
Do otwarcia trasy, którą pociągi dotrą do Świnoujścia od zachodniej strony, coraz bliżej. W piątek na nowej, świnoujskiej stacji kolejowej na lewym brzegu Świny, spotkają się z tej okazji szefowie polskiego i niemieckiego regionu. Zachodniopomorskie reprezentować będzie marszałek Norbert Obrycki, a Meklemburgię Przedpomorze Wschodnie premier tego związkowego kraju Harald Ringstorffen. Ponieważ trasa jest już praktycznie gotowa i odbywają się na niej testowe jazdy, planowany jest inauguracyjny przejazd obu VIP-ów do Anklam i z powrotem.

Linia kolejowa to inwestycja niemieckiej spółki Usedomer Bäder Bahn (spółka-córka Deutche Bahn). Niemcy dobudowali półtora kilometra torów do linii kończącej się dotąd w Anklam. Dzięki temu, pociągi jadące od strony zachodniej, mogą dotrzeć niemal do samego centrum miasta. Znany jest już także ich rozkład. Świnoujście będzie miało w ciągu doby dziesięć bezpośrednich pociągów do Stralsundu. Pierwszy szynobus odjedzie o 4.18 ostatni o 21.22. Podróż zajmie dwie godziny i 40 minut. Po drodze pociąg zatrzyma się na niemal trzydziestu stacjach m.in. w Wolgaście i Greifswaldzie. Z przesiadką będzie można także dotrzeć do Berlina.

Pierwsze kursy z pasażerami mają ruszyć w czasie świąt wielkanocnych. Niemiecki przewoźnik nie podał jeszcze cen biletów. Budowa linii kolejowej i stacji została sfinansowana ze środków niemieckiej kolei oraz funduszy Unii Europejskiej.

Przed wojną do Świnoujścia docierało się koleją właśnie od strony zachodniej. Po 1945 r. tory od tej strony zostały rozebrane. Polskie pociągi kończą bieg na wschodnim brzegu Świny (czyli Wyspie Wolin). Żeby dostać się do centrum trzeba skorzystać z promu.

źródło: Gazeta Wyborcza

1 komentarz