Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Trójmiasto: Walczymy o Trójmiejską Kolej Metropolitalną

Michał Tusk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Bodek; zmodyfikowane

Prezydenci Trójmiasta oraz marszałek województwa wspólnie podpiszą list poparcia dla projektu Trójmiejskiej Kolei Metropolitalnej. Chcą, by rząd wpisał inwestycję na tzw. listę indykatywną, gwarantującą pieniądze europejskie.
Trójmiejska Kolej Metropolitarna to projekt który ma szansę zmienić komunikacyjną rzeczywistość w aglomeracji. Z jednej strony dzięki tej inwestycji powstanie druga linia Szybkiej Kolei Miejskiej, łącząca centrum Gdańska i Wrzeszcz z Niedźwiednikiem, Moreną, Portem Lotniczym, Osową, Karwinami i centrum Gdyni. Z drugiej umożliwi powrót pociągów regionalnych z Gdańska do np. Kościerzyny czy Kartuz. Głównym elementem inwestycji będzie odbudowa linii kolejowej z Gdańska do Kokoszek. W grę wchodzi też wykorzystanie istniejących bocznic i linii kolejowych (m.in. Gdynia Gł. - Gdańsk Osowa). Wszystko ma kosztować ok. 600 mln złotych.

Teraz o te środki ma być łatwiej, bo za koleją zamierzają wspólnie lobbować Gdańsk, Gdynia, a nawet Sopot, choć ta linia kolejowa nie będzie przebiegała przez to miasto. Dziś marszałek województwa oraz prezydenci trzech miast wystosują wspólny list do ministra infrastruktury z wnioskiem o wpisanie TKM na listy indykatywne, które gwarantują otrzymanie europejskich funduszy z programu Infrastruktura i Środowisko.

W styczniu została znacznie odchudzona - usunięto z niej większość projektów związanych m.in. z gospodarką wodno-ściekową. Udało się za to zwiększyć planowane dofinansowanie Trasy Sucharskiego - o 50 mln euro. TKM jednak nadal na liście nie ma. Kolejną jej rewizje, a więc i okazję do wpisania nowych projektów zaplanowano na lipiec.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona