Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kujawsko-pomorskie: Szybka kolej mknie po unijną kasę

Natalia Waloch, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark 

Ministerstwo Infrastruktury przychylnym okiem patrzy na projekt kolei metropolitalnej BiT City, mimo to resort nie będzie zabiegał o przeniesienie tej inicjatywy na listę inwestycji podstawowych. O unijne pieniądze szybka kolej musi powalczyć w konkursie
Projekt BiT City to jedno z najważniejszych przedsięwzięć samorządu województwa. Jego realizacja jest jednak niemożliwa bez finansowego wsparcia. Z apelem o zapewnienie środków na inwestycję wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury poseł Grzegorz Karpiński (PO). Parlamentarzysta zwrócił się do szefostwa resortu z prośbą o wpisanie BiT City na listę projektów kluczowych. Obecność na niej gwarantuje projektom, że dostaną pieniądze z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. W odpowiedzi Karpiński dostał pismo od Barbary Kondrat, podsekretarz stanu w MI, która informuje, że kujawsko-pomorska inwestycja kwalifikuje się do wsparcia w ramach działania "Transport miejski w obszarach metropolitalnych". To zaś oznacza, że będzie musiała stanąć do konkursu. Oprócz tego Kondrat zapewnia: - Ministerstwo Infrastruktury docenia wagę tego projektu oraz zdaje sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma stworzenie sprawnego połączenia kolejowego między Bydgoszczą a Toruniem dla rozwoju obu miast.

BiT City ma być motorem dla stworzenia w regionie aglomeracji, której ośrodkami będą Toruń i Bydgoszcz. Aby udało się wykonać ten plan, obie stolice Kujawsko-Pomorskiego trzeba jak najlepiej skomunikować. Projekt BiT-u zakłada m.in. gruntowną modernizację torowisk między miastami. Dzięki niej pociągi mają pędzić z prędkością 120 km na godz., co sprawi, że mieszkańcy obu miast będą mogli przemieszczać się o wiele szybciej niż dotychczas. Na powstaniu BiT-u mają też skorzystać mieszkańcy mniejszych miejscowości, którym łatwiej będzie np. podjąć pracę w Toruniu lub Bydgoszczy. W ten sposób aglomeracja ma się stać gospodarczym kołem zamachowym dla całego regionu. Inwestycja, która jest wspólnym projektem samorządu województwa, Torunia, Bydgoszczy, Solca Kujawskiego oraz PKP, ma pochłonąć około 600 mln zł. Unijne wsparcie miałoby pokryć połowę tej sumy.

Przychylne słowa Barbary Kondrat to kolejna pozytywna opinia o BiT City, jaka dotarła z Ministerstwa Infrastruktury. Wcześniej o przychylności Cezarego Grabarczyka, szefa tego resortu, mówił toruński poseł Antoni Mężydło (PO). - Minister uważa, że to świetny projekt - mówił parlamentarzysta.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona