Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Warmińsko-mazurskie: Autobusem zamiast szynobusem do Pisza

Magda Brzezińska, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Znowu nie kursują pociągi do Pisza. Po awarii szynobusu koleją można dojechać tylko do Szczytna, tam trzeba się przesiąść do zastępczego autobusu. - Po co inwestować w kolej, jeśli samo PKP woli wozić pasażerów samochodami - pyta nasza czytelniczka.
- W połowie ubiegłego tygodnia szynobus zepsuł się w drodze z Pisza do Olsztyna, fundując pasażerom kilkugodzinny postój w środku pustkowia - relacjonuje czytelniczka w e-mailu do "Gazety". - Teraz pociągi do Pisza ponownie nie kursują. W ich zastępstwie pasażerów wożą uruchomione przez kolej... autobusy. Niestety, choć kursują pod szyldem "kolejowej komunikacji zastępczej", nie zajeżdżają na wszystkie, uwzględnione w kolejowym rozkładzie, przystanki. Próżno jednak szukać na nich jakiejkolwiek informacji, w której przewoźnik łaskawie informowałby o zaistniałym fakcie. To kpina z pasażerów czy po prostu ktoś na wstępie założył, iż nikt z usług kolei w tym miejscu i tak nie korzysta.

Antoni Orłowski, naczelnik działu przewozów i gospodarki taborem w olsztyńskich przewozach regionalnych, tłumaczy, że autobus zajeżdża na wszystkie stacje kolejowe z wyjątkiem dwóch, na które prowadzą polne drogi. - Zatrzymuje się jednak dosłownie 100-200 m od peronu. Z moich informacji wynika, że wszędzie tam są wywieszone rozkłady jazdy o tym, że do odwołania będzie kursował autobus zastępczy - mówi.

Tylko czemu zamiast szynobusu nie jest wysyłany pociąg, który poruszałby się torami i dokładnie po trasie? - Wszak skład taki przez ponad miesiąc z powodzeniem kursował do Pisza... co najciekawsze, zastępując szynobus, który w tym czasie był w naprawie - przypomina czytelniczka.

- Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - odpowiada Orłowski. - Wysłanie lokomotywy z wagonami jest trzy razy droższe, niż kosztuje przewiezienie ludzi na tę samą odległość szynobusem. A przy tej liczbie pasażerów, jaka jeździ do Pisza autobus wypada najtaniej. Z Olsztyna do Szczytna jeździ pociąg, bo każdy kurs to około 150 pasażerów, dalej ludzi ubywa, więc mieszczą się w autobusie.

Komunikacja zastępcza skończy się, gdy szynobus zostanie naprawiony. Kiedy to będzie? - Może nawet dzisiaj [poniedziałek-red.], bo już jeździe do nas ekipa serwisowa, która wymieni dysze wtrysku paliwa - mówi Orłowski.

Na odcinku od Szczytna do Pisza remontowana jest linia kolejowa. Robotników opłacają lokalne samorządy, kolej finansuje materiały. Tylko czy warto angażować środki w rewitalizację kolejowej infrastruktury, aby PKP Przewozy Regionalne woziły pasażerów autobusami - zastanawia się czytelniczka.

Wątpliwości co do tego nie ma Jan Śmietanko, zastępca dyrektora departamentu infrastruktury w urzędzie marszałkowskim, który odpowiada za kolejowe przewozy pasażerskie w regionie. - Na tej trasie są miejsca gdzie pociąg musi zwolnić do 20-30 km na godzinę - mówi. - Po naprawie będzie mógł jechać stale z prędkością 60-70 km na godzinę, a to spowoduje, że większa liczba pasażerów wybierze ten środek transportu. A że szynobusy się psują? Tak to już jest z maszynami. Samorząd województwa kupił pięć szynobusów i wszystkie są ciągle wykorzystywane, więc jak jakiś ma awarię, to trzeba sobie radzić.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona